Španělská církev se omluvila za případy sexuálního zneužívání dětí

Španělská katolická církev se omluvila za případy sexuálního zneužívání nezletilých. V pondělí to uvedl předseda Španělské biskupské konference, barcelonský arcibiskup kardinál Juan José Omelia.

»Církev chce vést boj proti tomuto moru, který postihuje každé páté dítě v Evropě,« citovala jeho slova agentura Europa Press. Prohlásil, že »pokorně a upřímně žádá oběti o odpuštění«. »Církev ve Španělsku je odhodlána chránit nezletilé a předcházet spáchaným případům sexuálního zneužívání, a to jak v rámci své činnosti, tak v celé společnosti,« uvedl kardinál arcibiskup.

Jak již dříve informoval deník Pais, před rokem zahájená sonda do sexuálního zneužívání nezletilých ve španělské církvi v průběhu let mohla odhalit několik tisíc takových případů. Španělská biskupská konference v roce 2021 uznala 220 případů zneužívání dětí, v roce 2022 jich bude 506. Pais však shromáždil údaje o 929 podezřelých a 1770 obětech.

Již dříve bylo také oznámeno, že Úřad generálního prokurátora Španělska bude vyšetřovat případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními. Tato informace přichází uprostřed skandálu, který začal po vydání deníku Pais shromažďovat její informace. Podle novin se katolická církev rozhodla provést rozsáhlé vyšetřování možných pochybení a obtěžování ze strany duchovních a některých laiků z církevních institucí vůči nezletilým ve Španělsku.

Získané informace byly předány papeži 2. prosince 2021, kdy se během své návštěvy Řecka setkal s novináři. Papežův asistent převzal dokumenty, které byly následně předány Kongregaci pro nauku víry, jež koordinuje vyšetřování pedofilie v celém katolickém světě.

(jb, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Jo “nábožko”:
    “,,,Hypatia z Alexandrie byla neuvěřitelně zajímavou osobností, která se stala jednou z nejvýznamnějších intelektuálek starověku. Její krása a nadání okouzlily nejednoho muže, ale Hypatia se rozhodla věnovat svůj život studiu matematiky, astronomie a filosofie. Její inteligence a charisma jí zajistily nesmazatelné místo v historii, ale bohužel se také stala obětí náboženského extremismu, kdy byla brutálně zavražděna davem křesťanských fanatiků.
    Hypatia byla brutálně zavražděna v roce 415 n.l. skupinou křesťanských extremistů. Ta ji napadla za bílého dne na ulici, násilníci ji vytáhli z vozu a strhali z ní všechno oblečení. Následně ji odvedli do kostela, kde ostrými střepy rozdrásali celé její tělo. Zkrvavenou mrtvolu odnesli za město a spálili na hranici. Tento brutální čin byl pravděpodobně motivován náboženským fanatismem, ale také politickými zájmy vládnoucího patriarchy. Hypatia byla symbolem nezávislého myšlení a mnozí ji považovali za hrozbu pro své vlastní zájmy. Její smrt byla velkou ztrátou pro vědu a filosofii a dodnes zůstává tragickým příkladem fanatického násilí raných křesťanů….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy