Španělsko blokuje účast EU na operaci USA v Červené oblasti

Španělsko vetovalo evropskou účast na americké operaci k zajištění svobody plavby a ochrany lodí v Rudém moři, informoval deník El Confidencial.

Podle listu Madrid původně chtěl, aby se mise účastnilo celé společenství. Na mimořádném zasedání 20. prosince Politický a bezpečnostní výbor EU jednomyslně schválil účast společenství na iniciativě rozšířením operace Atalanta.

Podle deníku však Madrid 21. prosince změnil svůj postoj a na zasedání pracovní skupiny poradců EU pro mezinárodní vztahy rozhodnutí vetoval. Evropské diplomatické zdroje listu sdělily, že »změna postoje« španělské vlády nebyla jejím partnerům vysvětlena.

Šéf diplomacie EU Josep Borrell 20. prosince uvedl, že členské státy EU se rozhodly podílet se na americké operaci Ochránce prosperity s cílem zajistit svobodu plavby a ochranu lodí v Rudém moři.

Po eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu v pásmu Gazy jemenští povstalci (Hútíové) prohlásili, že zaútočí na izraelské území a nedovolí žádným lodím s ním spojeným proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab el-Mandeb, dokud nebude operace v palestinské enklávě zastavena. V reakci na to americké úřady oznámily svůj záměr zahájit v Rudém moři operaci Ochránce prosperity s cílem zajistit svobodu plavby a bezpečnost plavidel.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy