Home Zahraničí Spolupráce Číny a EU může podporovat mír a přinést prosperitu

Spolupráce Číny a EU může podporovat mír a přinést prosperitu

Dne 6. dubna se čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) setkal v Pekingu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, kteří přijeli na státní návštěvu Číny. Prezident Xi Jinping poukázal na to, že současná návštěva obou představitelů ukazuje pozitivní přání Evropské unie prohlubovat vztahy s Čínou a prosazovat společné zájmy Číny a EU.

A je to mocná touha. »Nemám evropský mandát, stejně jako Francie má svou nezávislou diplomacii – ale jsem oddán evropské koordinaci,« řekl francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po březnovém summitu lídrů EU v Bruselu. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou toto duo přináší na návštěvu Číny váhu jedné z největších světových ekonomických mocností, stálého člena Rady bezpečnosti OSN a společný záměr a vůli kontinentu.

Xi Jinping uvedl, že ve složitém a nestálém světě sužovaném vleklou ukrajinskou krizí, ochabujícím globálním oživením, nestálými finančními trhy a rostoucími obtížemi, kterým čelí rozvojové země, musí Čína a EU zůstat oddány dialogu a spolupráci, podporovat světový mír a stabilitu, podporovat společný rozvoj a prosperitu, podporovat lidský pokrok a společně řešit globální výzvy.

Ať už je to s Francií nebo s EU jako celkem, Čína si s nimi v průběhu let vytvořila úzké vztahy. Čína je největším obchodním partnerem Francie v Asii a sedmým největším obchodním partnerem na světě. Jak řekl Wang Yi (Wang I), ředitel Kanceláře zahraničního výboru Ústředního výboru Komunistické strany Číny, na setkání s francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonnaovou, Čína i Francie mají silnou tradici provádění nezávislé zahraniční politiky, podporování multipolarizace a stavění se proti blokové konfrontaci. Francie je důležitým partnerem Číny na Západě, který stále více obrací hlavu ke konfliktu místo ke spolupráci.

Prezident Xi Jinping uspořádal 6. dubna 2023 v Pekingu v Číně uvítací ceremoniál pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. / Hua Chunying (Chua Čchun-jing), mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí

V roce 2023 uplyne 20 let od založení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Evropskou unií. Během těchto dvou desetiletí se Čína a EU staly navzájem druhým největším obchodním partnerem. Obousměrný obchod přesahuje 2 miliardy eur (2,16 miliardy dolarů) denně. V roce 2022 dosáhla hodnota obchodu mezi Čínou a EU 847,32 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 2,4 procenta.

Po podepsání Dohody o zeměpisných označeních mezi Čínou a EU v roce 2020 dosáhly obě strany vzájemného uznání a ochrany 244 produktů. Rovněž bylo dokončeno vydání druhé skupiny 350 vzájemně uznávaných produktů.

Čína a EU nejsou bez svých problémů. Například Francie zakázala »rekreační« používání TikTok na telefonech vládních zaměstnanců kvůli obavám z nedostatečných bezpečnostních opatření. Abychom byli spravedliví, TikTok byl zakázán spolu s Twitterem, Instagramem a dalšími aplikacemi. Ale v prohlášení francouzského ministra pro transformaci a státní službu Stanislase Gueriniho byl TikTok označen specificky.

Jak kdysi řekl čínský prezident Xi Jinping, mezi Čínou a EU neexistují žádné zásadní strategické rozdíly ani konflikty. Jediný problém by neměl Číně a EU bránit v tom, aby viděly širší obraz.

Kontejner čínského nákladního vlaku v logistickém parku Csepel Freeport v Budapešti v Maďarsku, 12. dubna 2022. / Xinhua (Sin-chua)

Mezi Čínou a EU například panuje rostoucí shoda ohledně ukrajinské krize. Prezident Xi Jinping na setkání s prezidentem Emmanuelem Macronem zdůraznil, že čínský postoj k otázce Ukrajiny je konzistentní a jasný. Jde v podstatě o usnadnění mírových rozhovorů a politického urovnání.

Řekl, že Čína podporuje Evropu v tom, aby hrála svou roli v politickém řešení krize, a že Čína je připravena vydat společnou výzvu s Francií, aby mezinárodní společenství zůstalo racionální, chovalo se zdrženlivě a vyvarovalo se kroků, které by mohly způsobit další zhoršení krize nebo dokonce to, že by se krize vymkla kontrole. A prohlásil, že Čína je připravena zůstat v kontaktu s Francií a hrát konstruktivní roli v politickém řešení ukrajinské krize. Prezident Emmanuel Macron ocenil důležitou roli Číny v politickém řešení ukrajinské krize. Řekl, že Francie vyzývá k obnovení politických jednání a urovnání krize diplomatickými prostředky k dosažení trvalého míru v Evropě a že Francie doufá, že posílí komunikaci a vyvine s Čínou společné úsilí k míru.

Prezident Emmanuel Macron ocenil důležitou roli Číny v politickém řešení ukrajinské krize. Řekl, že Francie vyzývá k obnovení politických jednání a urovnání krize diplomatickými prostředky k dosažení trvalého míru v Evropě a že Francie doufá, že posílí komunikaci a vyvine s Čínou společné úsilí k míru.

Čínský velvyslanec při EU Fu Cong (Fu Cchung) v nedávném příspěvku napsal, že »způsob, jakým Peking a Brusel řídí své vztahy, do značné míry určí budoucnost světa.« A to znamená zvládat ve vztahu to dobré a současně i to, co není dobré. Dokud Čína a EU budou mít na paměti celkový obraz, budou tyto dvě země schopny vyvést svět z této doby nestálosti, chaosu a mocenské politiky.

(PR)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here