Spolupráce Ruska a USA ve vesmíru se může stát vzorem pro budoucí vztahy

Spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem ve vesmíru se může stát modelem pro budoucí rozvoj bilaterálních vztahů, prohlásil administrátor NASA Bill Nelson.

Před senátním rozpočtovým výborem amerického Kongresu řekl, že USA a jejich partneři udržují s Ruskem »profesionální a kompetentní vztahy« v oblasti vesmíru. To se odráží ve společné práci amerických astronautů a ruských kosmonautů na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a v rusko-americké dohodě o výměně sedadel.

Nelson připomněl rusko-americký experimentální let Sojuz-Apollo. »Ten udával tón civilnímu kosmickému programu mezi jinak dvěma nepřáteli, dvěma politickými a geopolitickými nepřáteli,« řekl a zmínil také rusko-americkou spolupráci na palubě orbitální stanice Mir. »A tak jsme pak společně navrhli a vybudovali Mezinárodní vesmírnou stanici,« dodal. »Pokud budeme moci pokračovat v mírové spolupráci ve vesmíru, možná je to vzor pro budoucnost,« dodal šéf NASA.

I místopředseda ruské Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv považuje za čisté pozitivum, že Rusko a Spojené státy pokračují ve spolupráci na letech s posádkou do vesmíru.

(TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy