Srbsko chce obnovit povinnou vojenskou službu. Měla by trvat čtyři měsíce

Srbské ministerstvo obrany zaslalo prezidentovi a vrchnímu veliteli ozbrojených sil republiky Aleksandaru Vučičovi návrh na zavedení povinné vojenské služby v zemi, která bude trvat až čtyři měsíce.

»V zájmu zvýšení obranyschopnosti srbských ozbrojených sil prostřednictvím aktualizace a zlepšení personálního obsazení a výcviku aktivních a záložních sil se Generální štáb srbských ozbrojených sil jako nejvyšší odborný a štábní orgán pro výcvik a použití srbských ozbrojených sil v době míru a války chopil iniciativy a navrhl prezidentu republiky a vrchnímu veliteli srbských ozbrojených sil Aleksandaru Vučićovi znovu zavést povinnost vojenské služby v délce až čtyř měsíců,« uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ministerstvo obrany zvlášť zdůraznilo, že iniciativa byla připravena po podrobné analýze bezpečnostních otázek republiky s přihlédnutím k plánům na zachování vojenské neutrality. Podle ministerstva obrany provedené práce ukázaly potřebu »upravit model personálního obsazení srbských ozbrojených sil«, což následně posílí vojenský potenciál země a »připraví více občanů k obraně«.

Již dříve srbský prezident uvedl, že by bylo vhodné zavést povinnou vojenskou službu v délce až tří měsíců. Zavedení povinné služby podpořil i ministr obrany Miloš Vučević. V současné době mají srbské ozbrojené síly personální strukturu založenou na smluvních vojácích.

Šéf ministerstva obrany v prosinci 2023 uvedl, že Srbsko bude provádět »suverénní a vícevektorovou zahraniční politiku«, zůstane vojensky neutrální, nevstoupí do žádné vojenské aliance, včetně NATO, a bude »chránit lid a pokračovat v posilování armády, aby byla připravena bránit se proti jakémukoli potenciálnímu agresorovi«.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy