Stále více Číňanů se rozhoduje pro ekologicky šetrné pohřby, aby navrátili svůj život zpět do přírody

Sü Wej splnil poslední přání svého dědečka a pochoval jeho popel pod strom na veřejném hřbitově ve městě Wu-si ve východočínské provincii Ťiang-su. Strom, který zdobí nápisy s dědečkovým jménem a epitafem, je obklopen svěží zelení a poklidnými návršími.

»Respektujeme dědečkovo poslední přání a dovolujeme mu vrátit se do přírody tím, že se stane součástí stromu,« řekl Sü.

Na 4. dubna připadá letošní Čching-ming, tradiční čínský svátek, při němž se vzdává hold mrtvým a lidé uctívají své předky. Veřejné hřbitovy po celé Číně přijímají návštěvníky, kteří jim vzdávají úctu, včetně Süa, který položil květiny ke stromu na památku svého dědečka.

Koncept ekologických pohřbů, jehož cílem je navrátit zesnulé zpět do přírody, získává mezi Číňany stále větší oblibu. V roce 2016 vydalo tamní ministerstvo pro občanské záležitosti směrnici na podporu ekologických pohřbů, která lidi vybízí k pohřbívání popela nebo těl metodami, jako je pohřbívání pod stromy nebo do moře.

»V těchto dnech jsme zaznamenali výrazný nárůst dotazů na ekopohřby,« řekl Wu Li-tung, vedoucí hřbitova ve Wu-si. »Dříve se někteří lidé domnívali, že rozloha pohřebního prostoru odráží úroveň úcty k mrtvým.«

»Výběr ekologického pohřbu není snadné rozhodnutí kvůli některým zastaralým názorům, že pořádání velkých pohřbů je projevem synovské zbožnosti potomků,« poznamenal Wu.

V Číně zahrnují ekologické pohřby formy, jako je pochovávání na trávníku, na záhonech a také mezi stromy, které vyžadují minimum půdy. Oblíbené jsou také pohřby do moře a pohřbívání v biologicky rozložitelných urnách, které nezabírají žádnou půdu.

Kromě ekologických zájmů a rostoucí touhy po soužití s přírodou je podpora ekologických pohřbů vedena některými praktickými faktory. Údaje Národního statistického úřadu ukazují, že v Číně v roce 2023 zemřelo přibližně 11 milionů lidí. Pokud by bylo každé pohřební místo omezeno na jeden metr čtvereční, bylo by zapotřebí více než 10 km2 půdy.

V dubnu loňského roku zavedlo Ťiang-su nové předpisy pro správu veřejných pohřebišť, které stanovují, že plochy pro ekopohřby by měly zabírat alespoň 30 % celkové plochy nově budovaného hřbitova.

V různých regionech jsou pro takové pohřbívání zavedeny vládní pobídky. Provincie Ťiang-su vyčlenila v posledních třech letech na dotace na ekologické pohřbívání přibližně 180 milionů jüanů (asi 24,9 milionu amerických dolarů). V Pekingu mohou rodiny, které se rozhodnou pro pohřeb do moře, získat dotaci ve výši 4000 jüanů.

»Tyto nové způsoby pohřbívání vlastně odrážejí změnu v pojetí pohřbívání lidí, která má umožnit zemřelým návrat do přírody a uchovat jejich duše v srdcích potomků,« uvedl Kao Wej, ředitel oddělení správy pohřebních služeb ve městě Ťiang-su Sü-čou.

Kao dodal, že ekologické pohřby nabízejí více zeleně a vyšší standardy pohřebních rituálů ve srovnání s tradičními pohřby. Obřadní služby včetně recitálů poezie a květinových darů mohou rodině vytvořit slavnostní i srdečnou atmosféru.

»S rostoucím povědomím o důležitosti péče o starší lidi prostřednictvím vzdělávání v oblasti kultury života si stále více lidí uvědomuje, že by měli starším lidem projevovat více lásky a péče, dokud jsou naživu,« uvedl Čchien Čching-jüan z úřadu pro občanské záležitosti ve Wu-si.

(Xinhua)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Mě se docela líbí rozptyl popela. Dobrý je i ten vsyp, ale rozptyl je lepší. Přál bych si být vysypán do větru.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy