Švýcarské ledovce se letos zmenšily nejvíc za 100 let, můžou za to změny klimatu

Ledovce ve Švýcarsku se letos vinou oteplování zmenšily nejvíce za posledních 100 let, co se provádí pravidelné měření. Odtály tři kubické kilometry ledu, celkově se ledovce za jediný rok zmenšily o šest procent. Ve své aktualizované zprávě o tom dnes informovala švýcarská akademie věd. Podle vědců se úbytek o dvě procenta objemu ročně považuje už za extrémní.

Letošek přepsal rekord z roku 2003, kdy kvůli vlnám veder tály ledovce ve švýcarských Alpách dosud nejrychleji. V průměru se ledovce ztenčily o tři metry a některé menší prakticky úplně zmizely. To se týká například ledovců Pizol, Vadret dal Corvatsch nebo Schwarzbachfirn, kde už se dál neměří, protože není co měřit. Například v Engadinu se ledovec ztenčil o čtyři až šest metrů, což je dvojnásobek proti dosavadnímu maximu.

Podle odborníků tají ledovce rychleji nejen kvůli vyšším teplotám, ale i kvůli menší sněhové pokrývce, která ledovce chrání. Letos na jaře navíc spadl ve švýcarských Alpách písek ze Sahary, který ledové plochy zbarvil, a přitáhl k nim tak i více slunečního záření.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy