Szijjártó: K útoku na Fica vedla nenávistná kampaň

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica byl výsledkem nenávistné kampaně, kterou v zemi rozpoutali jeho političtí odpůrci, uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Podle něj se tragické události na Slovensku vyvíjely následovně. »Poté, co strana premiéra Fica vyhrála volby a bylo zcela jasné, že tato vláda bude sledovat jiný kurz než předchozí liberální vláda a že premiér Fico bude raději provádět suverénní politiku a prosazovat mír jako my, byla proti němu spuštěna velká nenávistná kampaň,« uvedl nejvyšší maďarský diplomat.

Szijjártó upozornil, že kampaň proti Ficovi rozpoutala liberální média a liberální politici. »Byla to skutečně nenávistná kampaň. A vedla k pokusu o atentát. Pět výstřelů na premiéra ve střední Evropě na začátku 21. století. To je šílené,« zdůraznil ministr zahraničí.

Atentát na Fica se odehrál 15. května ve Handlové na západním Slovensku. Premiér utrpěl několik střelných zranění a od té doby podstoupil několik operací. Útočník byl zatčen. Je jím 71letý Juraj Cintula. Je obviněn z pokusu o vraždu z politických důvodů.

Fico byl slovenským premiérem v letech 2006-2010 a 2012-2018. V čele vlády stanul opět v říjnu 2023. Fico nesouhlasí s politikou vedení EU vůči Ukrajině a nepodporuje dodávky zbraní ukrajinské armádě.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy