Trump bude obviněn z porušení zákona o špionáži

Obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se týkají jeho údajného porušení zákona o špionáži. V televizi CNN to uvedl bývalý prezidentův právník Jim Trusty.

Obhajoba podle něj zatím nemá definitivní představu o obsahu všech sedmi obvinění, která mají být proti Trumpovi vznesena v úterý u soudu v Miami na Floridě. »Ve skutečnosti souvisejí s obviněním (z porušení) zákona o špionáži, což je vzhledem k okolnostem případu prostě směšné,« řekl právník. Vysvětlil, že obvinění se zakládají na paragrafu 793 hlavy 18 amerického zákoníku (shromažďování, předávání nebo ztráta informací souvisejících s obranou).

Kromě toho, vysvětlil právník, se očekává, že Trump bude obviněn z maření výkonu spravedlnosti a vědomého poskytování nepravdivých informací podle paragrafů 1512 (vyvíjení nátlaku na svědka, oběť nebo informátora) a 1519 (ničení, pozměňování nebo falšování údajů při federálním vyšetřování nebo v případě bankrotu). Podle Trusty se obvinění proti Trumpovi může týkat také údajného zapojení do tajných dohod.

Ustanovení § 793 zákona 18 U.S.C. ukládá sankce za získání informací souvisejících s obranou »s úmyslem nebo s dostatečným důvodem domnívat se, že tyto informace mohou být použity k poškození Spojených států nebo ve prospěch jakékoli cizí země«. Tento paragraf stanoví trest odnětí svobody až na 10 let. Toto ustanovení rovněž stanoví sankce za nezákonné zabavení a zadržení příslušných dokumentů, aniž by specifikovalo úmysl. Odstavec 1519 stanoví pokutu nebo odnětí svobody až na 20 let. Odstavec 1512 stanoví maximální trest odnětí svobody až na 30 let.

Trumpovi bylo nařízeno, aby se 13. června dostavil k soudu v Miami. Jak připomněla CNN, politik se stane prvním bývalým prezidentem v historii USA, který bude obviněn federální prokuraturou.

Trump označil chystané obvinění v kauze špatného nakládání s tajnými dokumenty za vměšování do voleb. »Říká se tomu vměšování do voleb. Snaží se zničit pověst, aby mohli vyhrát volby,« uvedl Trump na své platformě Truth Social. Politik tvrdil, že obvinění souvisí s tím, že vede v průzkumech veřejného mínění, a to jak ve srovnání se současným prezidentem USA Joem Bidenem, tak s dalšími republikánskými kandidáty.

»Takže vám chci jen říct, že jsem nevinný člověk, neudělal jsem nic špatného a budeme s tím bojovat stejně jako sedm let,« uvedl Trump.

Agenti FBI provedli prohlídku Trumpova sídla Mar-a-Lago 8. srpna 2022. Ve vyjádření agenta zpravodajské agentury, na jehož základě byl vydán příkaz k prohlídce, se uvádí, že dokumenty, které bývalý prezident v květnu dobrovolně vrátil do Národního archivu USA, obsahují utajované informace. Trump tvrdí, že z jeho strany nemohlo dojít k žádnému porušení, protože jako hlava státu měl pravomoc odtajnit všechny dokumenty, které měl v držení. Tato pravomoc se však nevztahovala na materiály týkající se jaderných zbraní. Právě takové dokumenty byly podle deníku Washington Post v Mar-a-Lago objeveny.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy