Home Zahraničí Trumpovo vítězství v prezidentských volbách by mohlo vést k vystoupení USA z...

Trumpovo vítězství v prezidentských volbách by mohlo vést k vystoupení USA z NATO

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Případné vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2024 může vést k vystoupení země z NATO, uvedl deník The New York Times.

Podle amerického deníku řada diplomatů i vlád členských států NATO již dříve vyjádřila znepokojení, že »Trumpův návrat by mohl znamenat nejen opuštění Ukrajiny, ale i širší americký ústup z kontinentu a rozvrácení Severoatlantické aliance«.

»V Evropě panují velké obavy, že druhé Trumpovo prezidentství by vedlo ke skutečnému odchodu Spojených států z NATO,« citoval deník Jamese Stavridise, čtyřhvězdičkového admirála námořnictva ve výslužbě, který byl v letech 2009-2013 vrchním velitelem spojeneckých sil NATO. »To by bylo obrovské strategické a historické selhání našeho národa.«

Deník New York Times upozornil, že většina evropských zemí si není jistá volbou možného postupu v případě Trumpova vítězství v amerických prezidentských volbách. Deník uvedl, že se očekává, že se menší země »pokusí vykoupit si přízeň pana Trumpa zvýšením objednávek amerických zbraní nebo… velkolepými akty poklonkování…«.

Prezidentské volby se ve Spojených státech konají v listopadu 2024. Dne 25. dubna ohlásil svou kandidaturu na znovuzvolení dosavadní 46. prezident USA Joe Biden. Trump ohlásil svou kampaň na prezidentský mandát v listopadu 2022.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here