Turecko od května zcela zastavilo obchod s Izraelem

Vedoucí tureckého ministerstva obchodu Omer Bolat dnes potvrdil, že obchod jeho země s Izraelem byl od 2. května zcela zastaven.

»Exportně-importní operace s Izraelem jsou od 2. května zcela zastaveny. Náš postoj k této otázce je jasný a známý. Rozhodnutí o zastavení obchodu bylo přijato z důvodu odmítnutí Izraele prosadit příměří v Gaze,« uvedl ministr v televizi A-para.

Již dříve Bolat uvedl, že rozhodnutí turecké vlády zastavit obchod s Izraelem zůstane v platnosti, dokud Izrael nezastaví útoky na Gazu, neprosadí trvalé příměří a nezajistí nepřetržité dodávky humanitární pomoci do palestinské enklávy.

Vztahy mezi Izraelem a Tureckem se prudce zhoršily v souvislosti s eskalací palestinsko-izraelského konfliktu v říjnu loňského roku. Obě strany si opakovaně vyměňovaly ostrá obvinění. Dne 9. dubna turecké ministerstvo obchodu zavedlo omezení obchodu s Izraelem pro 54 druhů zboží, včetně stavebních materiálů, průmyslových strojů a hutních výrobků. Dne 2. května ministerstvo oznámilo úplné zastavení vývozních a dovozních transakcí s Izraelem, které dosahovaly přibližně 9,5 miliardy dolarů ročně.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy