Turecko se může stát mezinárodním centrem obchodu s plynem

Turecký parlament schválil návrh zákona, který umožňuje prodávat dovážený zemní plyn ve zkapalněné formě (LNG), informovala televizní stanice Sozcu.

Návrh zákona byl parlamentu předložen v lednu. Jeho přijetí otevírá cestu k vytvoření závodů na výrobu LNG a upevňuje legislativní základnu, jejímž cílem je přeměnit Turecko v mezinárodní centrum obchodu s plynem.

V říjnu 2022 navrhl ruský prezident Vladimir Putin zřízení takového uzlu v Turecku, kam by mohly být přesměrovány ztracené tranzitní toky plynu plynovodem Nord Stream. Turecko uvedlo, že z hlediska infrastruktury je téměř vše připraveno k zahájení projektu, ale že jsou nutné legislativní změny. Parlament republiky přijal první rozhodnutí o činnosti tureckého producenta ropy a plynu Botas a řady dalších dodavatelů na začátku dubna 2023.

Dne 4. září 2023 po jednání s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem v Soči Putin uvedl, že Gazprom předal společnosti Botas návrh plánu projektu plynového uzlu, a dodal, že na programu je vytvoření společné pracovní skupiny. Ruský vicepremiér Alexandr Novak koncem prosince 2023 uvedl, že projekt plynového uzlu v Turecku by se mohl začít realizovat v roce 2024, přičemž cestovní mapa k tomuto projektu by měla být předána v nejbližší době.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy