Home Zahraničí Ukrajina se obává rozšíření konfliktu s Ruskem

Ukrajina se obává rozšíření konfliktu s Ruskem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina se obává, že se konflikt rozšíří i mimo východ a jih země. Informovala o tom v sobotu televizní stanice ABC s odvoláním na ukrajinského generálporučíka Serhije Najeva.

Podle něj se konflikt rozšíří, pokud bude Rusko nadále zvyšovat výrobu zbraní a zdokonalovat vojenskou techniku. »Připravujeme se na to. Budujeme obranu, klademe miny a cvičíme naše vojáky,« řekl Najev.

Jak poznamenává televizní kanál, Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) nedosáhly v roce 2023 vážných úspěchů, protože ruská armáda používala vylepšené zbraně. »Je třeba si uvědomit, že snížení pomoci (od západních zemí) skutečně zasáhne naši obranyschopnost,« uzavřel.

Již dříve agentura Bloomberg s odvoláním na dotazované zákonodárce informovala, že Ukrajina nedostane pomoc od USA do poloviny prosince, možná dokonce až do roku 2024. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, široká podpora Kyjeva dostává trhliny, protože protiofenzíva AFU se dostala do slepé uličky.

Koordinátor pro strategickou komunikaci v Radě Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že administrativa Spojených států vyčerpala asi 96 % finančních prostředků, které byly na pomoc Ukrajině vyčleněny. Kirby zdůraznil, že absence další významné pomoci ze strany USA by měla negativní dopad na obranyschopnost Ukrajiny.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here