USA po pádu další banky přijímá opatření k zajištění stability bankovního systému

Americká administrativa přijala opatření k zajištění stability bankovního systému poté, co se zhroutila banka First Republic Bank. Americký prezident Joe Biden to v pondělí uvedl ve svém projevu v Bílém domě.

»Regulační orgány přijaly opatření, která usnadní prodej banky First Republic Bank a zajistí, že všichni vkladatelé budou chráněni a daňoví poplatníci budou z obliga. Tyto kroky mají zajistit bezpečnost a stabilitu bankovního systému, což zahrnuje i ochranu malých podniků v celé zemi, které potřebují vyplácet mzdy svým zaměstnancům,« zdůraznila hlava státu.

Biden vyzval americký Kongres, aby poskytl americkým finančním regulátorům »prostředky k tomu, aby pohnali k odpovědnosti všechny vedoucí pracovníky bank«.

Americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) v pondělí oznámila, že americká banka JPMorgan Chase koupila First Republic Bank. Všichni její vkladatelé budou mít zároveň plný přístup ke všem svým vkladům. Již dříve FDIC požádala banky JPMorgan Chase a PNC, aby do 30. dubna předložily konečné návrhy na převzetí First Republic Bank. Tímto způsobem se regulátor snažil zajistit úhlednější prodej než zdlouhavé aukce po krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Dne 26. dubna se cena akcií First Republic Bank na newyorské burze propadla o více než 21 % po zveřejnění finančních výkazů, které ukázaly, že banka během prvního čtvrtletí přišla o více než 100 miliard dolarů vkladů. Dne 28. dubna se akcie banky propadly o dalších 30 %. Jak poznamenala americká média, First Republic Bank se stala druhou největší zkrachovalou bankou v historii USA po Washington Mutual, která zkrachovala v roce 2008.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy