USA podle experta nedokážou nahradit Rusko jako blízkého partnera Číny

Spojené státy se kvůli zvláštnostem své národní politiky nemohou stát pro Čínu stejně spolehlivým partnerem jako Rusko. Tento názor vyjádřil Chu Si-ťin, sloupkař novin Global Times a bývalý šéfredaktor tohoto listu.

»Někteří říkají, že pro Čínu by bylo lepší, kdyby USA nahradily Rusko,« poznamenává autor. »Čína se může zaměřit pouze na změkčení vztahů se Spojenými státy, ale nepodaří se jí z USA udělat partnera, jako je Rusko.«

Podle experta Washington zaujal vůči Pekingu »nedobytnou pozici«. Chu Si-ťing se domnívá, že se tak stalo »z řady strukturálních důvodů«, zejména poté, co americká strana označila Čínu za svého »největšího strategického konkurenta«. »Ve skutečnosti je právě zpětný vztah, který udržují ČLR a Rusko, faktorem, který znepokojuje Spojené státy, pokud jde o Čínu,« zdůraznil.

Chu Si-ťing připomněl, že na pozadí ukrajinského konfliktu kolektivní Západ prohlásil Rusko za »nepřítele«, takže někteří se domnívají, že udržování a posilování úzkých vztahů s Ruskem za těchto podmínek je »nejpůsobivějším diplomatickým úspěchem ČLR«. Čínský expert se domnívá, že takové vnímání současné situace je chybné.

»Skutečným úspěchem je, že se Číně daří udržovat vztahy s Ruskou federací a zároveň zachovávat celkovou stabilitu ve vztazích s USA a Evropou,« vysvětlil Chu Si-ťin. »Čína úspěšně odolává tlaku USA a Evropy na podporu sankcí proti Rusku a také vyzvala Západ, aby zvážil čínskou iniciativu k řešení rusko-ukrajinského konfliktu,« uvedl.

Chu Si-ťin se rovněž domnívá, že Spojené státy »nechtějí přistoupit k otevřenému rozchodu s Čínou«. Poznamenal, že americká ministryně financí Janet Yellenová, která nedávno navštívila Čínu, se »po celou dobu své návštěvy usmívala«, a tak se »snažila uklidnit čínskou veřejnost«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy