USA pošlou Ukrajině další balíček vojenské pomoci s kazetovou municí

Administrativa Spojených států posílá Ukrajině balíček vojenské pomoci ve výši 325 milionů dolarů, jehož součástí jsou i náboje pro systémy protivzdušné obrany. Uvedl to v písemném prohlášení ministr zahraničí USA Anthony Blinken.

Jak Blinken zdůraznil, balíček »zahrnuje další munici protivzdušné obrany, která pomůže posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny«. Kromě toho, pokračoval státní tajemník, balíček pomoci zahrnuje »dělostřeleckou a protitankovou munici a také kazetovou munici«. Podle něj budou zbraně a vybavení »pocházet ze zásob ministerstva obrany« Spojených států.

Balíček zahrnuje střely protivzdušné obrany AIM-9M, munici pro MLRS HIMARS, protiletadlové raketové systémy Avenger, kulomety pro boj s bezpilotními letouny, dělostřeleckou munici ráže 105 a 155 milimetrů, střely pro protitankové systémy TOW, protitankové raketové systémy Javelin a AT-4, více než 3 miliony nábojů pro ruční zbraně a různé náhradní díly, uvedl Pentagon v rozeslaném písemném prohlášení. Washington poskytl Kyjevu od počátku ruské vojenské pomoci TOW více než 43,9 miliardy dolarů.

Již dříve asistent amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že Washington prozatím Kyjevu taktické rakety ATACMS nepředá, ale americký vůdce Joe Biden zváží možnost takových dodávek v budoucnu.

Zpravodaj Fox News 20. září citoval zdroje, podle nichž Ukrajina v blízké budoucnosti rakety ATACMS od USA neobdrží. List Wall Street Journal 15. září napsal, že Bidenova administrativa zvažuje možnost předání ATACMS Kyjevu na podzim, ale konečné rozhodnutí by měl učinit americký prezident.

Střely ATACMS mohou být odpalovány pomocí raketového systému s vícenásobným odpalováním HIMARS. Kyjev opakovaně žádal Washington o poskytnutí těchto střel.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy