V Číně vyvinutá civilní pilotovaná vzducholoď AS700 podnikla první dopravní let

Čínská samostatně vyvinutá civilní pilotovaná vzducholoď AS700 uskutečnila úspěšný první dopravní let ve středočínské provincii Chu-pej a dodání první vzducholodi je naplánováno na konec letošního roku.

Podle vývojáře, společnosti Aviation Industry Corporation of China (AVIC), vzducholoď odstartovala z letiště Ťing-men Čang-che a po hodině a 46 minutách letu přistála na letišti v Ťing-čou.

»Představení proběhlo hladce podle plánu. Vzducholoď prokázala solidní manévrovací schopnosti,« uvedl Lin Chung, pilot letu, a dodal, že AS700 má schopnost vzlétnout a přistát vertikálně v úzké oblasti a je pohyblivější a flexibilnější než jiné typy vzducholodí.

Čou Lej, hlavní konstruktér projektu vzducholodě, uvedl, že let plně ověřil schopnosti AS700 v oblasti letové komunikace, zatížení zařízení i možnosti vzletu a přistání, a položil tak základ pro následné lety na delší vzdálenosti a s větší provozní dobou.

Od loňského roku, kdy AS700 získal v Číně typový certifikát, obdržela společnost objednávky na 18 kusů vzducholodí. Mezi zákazníky patří především subjekty působící v oblasti vyhlídkové turistiky v malých výškách.

Vývojový tým vzducholodě plánuje provést modernizaci, která by dále rozšířila scénáře použití o záchranné práce, městské veřejné služby a další oblasti.

Vzducholoď s jednou pilotovanou kapslí má maximální kapacitu 10 osob včetně pilota. Její maximální vzletová hmotnost je 4150 kg, maximální dolet 700 km a maximální výdrž 10 hodin.

AS700 je pokročilá civilní vzducholoď vyvinutá v souladu s předpisy o letové způsobilosti Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) a vývojář má na tuto pilotovanou vzducholoď nezávislá vlastnická práva, uvedla společnost AVIC.

Vývojový tým dosáhl v rámci projektu AS700 několika technologických průlomů, jako je návrh konfigurace lehké nízkonákladové kapslové vzducholodi a související technologie řízení letu.

Jedná se také o první vzducholoď v zemi, která získala typovou certifikaci od úřadů pro civilní letectví.

Vzducholoď AS700 již upoutala pozornost potenciálních zákazníků z různých odvětví, včetně cestovního ruchu.

Čína má obrovský trh a hustou zástavbu měst. Odhaduje se, že v roce 2023 přesáhl objem čínské ekonomiky v oblastech s nízkou nadmořskou výškou 500 miliard jüanů a do roku 2030 by měl jeho rozsah vzrůst na dva biliony jüanů, uvádí CAAC.

Vzducholoď AS700 nabízí velké příležitosti díky rozvoji ekonomiky zaměřené na nízké výšky, která je v zemi strategickým rozvíjejícím se průmyslovým odvětvím. V souladu s tímto trendem se vývojový tým zaměří na kultivaci služeb pro vyhlídkové lety v nízkých výškách a další ukázkové scénáře, aby rozšířil budoucí komerční využití této nové vzducholodi, uvedl AVIC.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Tak to je NÁDHERA! Moc rád bych se svezl… Ti Číňani jsou fakt borci!
    Nebyly by nějaké další obrázky? Interiér třeba? Nebo schéma konstrukce? Nebo něco? Fandím tomuto druhu dopravy. Je plněná heliem, vodíkem, nebo nějakou směsí plynů? Jakou směsí?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy