Home Zahraničí V nizozemských volbách vyhrálo Wildersovo PVV

V nizozemských volbách vyhrálo Wildersovo PVV

Lidé odevzdávají své hlasy ve volební místnosti v nizozemském Amsterdamu, 22. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Sylvia Lederer

Podle prvního exit pollu, který ve středu zveřejnila nizozemská veřejnoprávní televize NOS, vyhrálo v nizozemských parlamentních volbách v roce 2023 Strana pro svobodu (PVV) vedená Geertem Wildersem.

PVV bude mít podle předpokladů 35 ze 150 křesel ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře parlamentu. Aliance Zelená levice a Labouristé vedená Fransem Timmermansem je druhá s předpokládanými 26 křesly.

Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), která vyhrála předchozí čtvery volby s odstupujícím premiérem Markem Rutte, by měla podle prognóz skončit s 23 křesly s novým lídrem Dilanem Yesilgozem-Zegeriusem. Nová sociální smlouva (NSC) vedená Pieterem Omtzigtem se umístila na čtvrtém místě s 20 křesly.

Volič přichází do volební místnosti v nizozemském Amsterdamu, 22. listopadu 2023. FOTO – Xinhua Sylvia Lederer

»Nejsilnější strana!« prohlásil Wilders ve svém vítězném projevu. »Volič promluvil. Nizozemci chtějí svou zemi zpět. Nizozemci budou opět jedničkou.«

Pokud se volební výsledek potvrdí, stane se PVV, která byla založena v roce 2006, největší nizozemskou stranou.

Výsledek přišel nečekaně, protože poslední průzkumy předpovídaly těsný souboj mezi PVV, VVD a aliancí Zelená levice-Laboristé.

V předchozích volbách, které se konaly v roce 2021, zvítězila Rutteho VVD s 34 mandáty před Demokraty 66 (D66), kteří získali 24 mandátů, a PVV se 17 mandáty.

Lidé odevzdávají své hlasy ve volební místnosti v nizozemském Amsterdamu 22. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Sylvia Lederer

D66, kterou vede Rob Jetten, nyní podle nejnovějších průzkumů získává 10 křesel. Zemědělské hnutí BoerBurgerBeweging (BBB) a Křesťanskodemokratická výzva (CDA) získají sedm, resp. pět křesel.

Oficiální výsledky nizozemských parlamentních voleb v roce 2023 by měly být oznámeny 1. prosince.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here