Další hromadná střelba v Americe: V obchodě ve Virginii zemřelo sedm lidí

AKTUALIZUJEME

Střelba v supermarketu Walmart ve městě Chesapeake v americkém státě Virginie si v noci na dnešek vyžádala životy šesti lidí a útočníkův, píše agentura AP s odkazem na policii. Střelcem byl manažer prodejny, který útočil zatím bez jasného motivu. V nemocnici zůstávají čtyři zranění.

Obchod byl těsně před útokem plný, protože lidé nakupovali před oslavou Dne díkůvzdání. Vedoucí obchodu však neútočil na zákazníky; palbu z pistole zahájil proti zaměstnancům v odpočinkové místnosti a poté podle médií obrátil zbraň proti sobě. Podle policejního mluvčího Lea Kosinského jednal sám. Kosinski nepotvrdil, jak útočník zemřel, ale domnívá se, že policie nestřílela. Mluvčí místní nemocnice Mike Kafka uvedl, že z Walmartu bylo do nemocnice přivezeno pět zraněných. Bližší podrobnosti o jejich zdravotním stavu nejsou k dispozici. Policejní hlídky k supermarketu vyrazily v úterý po 22.00 místního času (dnes po 4.00 SEČ).

Jedna z přeživších zaměstnankyň obchodu Briana Tylerová sdělila stanici ABC, že zaměstnanci se v odpočinkové místnosti sešli před začátkem směny, jak je v obchodě zvykem. »Můj vedoucí otevřel dveře. Vzhlédla jsem a on z ničeho nic začal střílet. Neřekl ani slovo. Několik lidí se skácelo na podlahu,« popsala Tylerová.

Společnost Walmart uvedla, že je »touto tragickou událostí šokována«. Dodala, že úzce spolupracuje s bezpečnostními složkami. Šéf místní policie na otázku AP, zda byl v kritickou chvíli v obchodě přítomný člen ochranky, odpověděl, že neví.

Demokratický senátor za stát Virginie Mark Warner na Twitteru napsal, že je »znechucen zprávami o další masové střelbě«. Demokratka Louise Lucasová, která je členkou virginského státního zákonodárného shromáždění, uvedla, že je »naprosto zdrcena« tím, co označila za poslední případ »hromadné střelby v Americe«. »Nedám pokoj, dokud nenajdeme řešení, jak ukončit epidemii násilí páchaného střelnými zbraněmi v naší zemi,« uvedla na Twitteru.

Útok se odehrál jen několik dní poté, co střelec zahájil palbu v gay klubu v americkém státě Colorado, kde zabil pět lidí a 17 dalších zranil.

Výběr nedávných případů střelby do lidí v USA s více oběťmi na životech:

12. června 2016 – Střelba v gay klubu v Orlandu na Floridě si vyžádala 50 mrtvých včetně útočníka a 53 zraněných. FBI útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, jehož rodiče byli z Afghánistánu. Mateen se při útoku přihlásil k samozvanému Islámskému státu (IS), jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, tvrdil, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

1. října 2017 – Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock začal z pokoje ve 32. patře hotelu střílet na návštěvníky koncertu country hudby pod širým nebem v Las Vegas: zabil 58 lidí a přes dalších 500 zranil. Po činu spáchal sebevraždu. Byl to nejtragičtější masakr střelnou zbraní v dějinách USA.

5. listopadu 2017 – Šestadvacetiletý Devin Kelley zastřelil v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs ve státě Texas 26 lidí, další dvě desítky byly zraněny. Pachatel se na útěku zastřelil.

14. února 2018 – Devatenáctiletý Nikolas Cruz v budově střední školy ve městě Parkland na Floridě zastřelil 17 lidí, dalších 15 zranil. Cruz napadl školu, ze které byl o rok dříve z kázeňských důvodů vyloučen, po činu byl zadržen a přiznal se.

18. května 2018 – Na střední škole v texaském Santa Fe zastřelil sedmnáctiletý student deset lidí, většinou spolužáků, dalších deset osob utrpělo zranění. Krátce po činu pachatele zadržela policie.

27. října 2018 – Při střelbě v synagoze v Pittsburghu ve státě Pensylvánie zemřelo 11 lidí. Útočník, kterým byl podle policie šestačtyřicetiletý Robert Bowers, byl několikrát postřelen a následně zatčen.

7. listopadu 2018 – Někdejší voják Ian David Long zastřelil v baru nedaleko Los Angeles 12 lidí. Mezi mrtvými byl i zástupce šerifa, který na místě zasahoval. Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Střelec byl nalezen mrtvý uvnitř baru.

31. května 2019 – Střelec v obecním správním centru ve městě Virginia Beach na východě USA zabil 12 lidí a sám pak zemřel při přestřelce s policií.

3. srpna 2019 – Při střelbě v nákupním centru ve městě El Paso na jihu USA zahynulo 23 lidí a 26 dalších utrpělo zranění. Útočníka policisté zadrželi bez jediného výstřelu, vzdal se jim na křižovatce, kde zastavil jeho vůz. Identifikován byl jako jedenadvacetiletý Patrick Crusius z oblasti Dallasu, který se nachází více než 1000 kilometrů východně od El Pasa.

4. srpna 2019 – Devět lidských životů a 17 zraněných si vyžádala střelba ve městě Dayton v americkém státě Ohio. Desátým mrtvým byl útočník, kterého zastřelil zasahující policista.

31. srpna 2019 – Útočník na západě amerického státu Texas mezi městy Midland a Odessa zabil sedm lidí, dalších 22 lidí podle místní policie utrpělo zranění. Útočníka, který náhodně střílel po lidech z jedoucího auta, policisté po dramatické honičce zabili.

16. března 2021 – Po střelbě ve třech masážních salonech v Atlantě a jejím okolí zemřelo osm lidí, šest z nich byly ženy asijského původu. Policie v souvislosti s útokem zadržela 21letého Roberta Aarona Longa. Podezřelý vyšetřovatelům řekl, že se potýká se závislostí na sexu, a odmítl rasový motiv.

22. března 2021 – Deset lidí včetně policisty zabil střelec v supermarketu ve městě Boulder v americkém státě Colorado. Podezřelý byl zraněn a zadržen. Policie ho identifikovala jako 21letého muže jménem Ahmad Al Aliwi Alissa. Vyšetřování ukázalo, že pachatel je psychicky nemocný.

15. dubna 2021 – Osm lidí přišlo o život při útoku střelnou zbraní u logistického centra kurýrní služby FedEx ve městě Indianapolis. Podle vyjádření policie se útočník, kterým byl podle vyšetřovatelů 19letý Brandon Scott Hole, bývalý zaměstnanec firmy FedEx, na místě zastřelil krátce předtím, než přijela policie.

26. května 2021 – Po střelbě v železničním depu v kalifornském San Jose přišlo o život devět lidí. Zemřel i pachatel, 57letý Samuel Cassidy. Bývalý pracovník regionálního dopravního podniku spáchal sebevraždu, jakmile jej zasahující policisté zahlédli.

14. května 2022 – Osmnáctiletý útočník bílé pleti v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York zastřelil deset lidí a další tři zranil. Následně se vzdal policii.

24. května 2022 – Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská komunita, zemřelo 19 dětí a dva dospělí. Osmnáctiletého pachatele Salvadora Ramose zastřelila policie.

4. července 2022 – Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti ve městě Highland Park nedaleko Chicaga zahynulo sedm lidí a dalších 30 utrpělo zranění. Muž podezřelý ze střelby, 21letý Robert E. Crimo III., byl obviněn ze 117 trestných činů. Crimo podle prokuratury vypálil ze střechy jedné z budov do davu více než 80 ran. Několik hodin po útoku unikal, později ale policisté obklíčili jeho dům.a zadrželi ho. Podle policie střelec útok plánoval několik týdnů a legálně si koupil pět zbraní, včetně vysoce výkonné pušky, kterou nakonec použil.

13. října 2022 – Pět lidí, včetně policisty mimo službu a 16letého chlapce, bylo zabito při střelbě ve městě Raleigh ve státě Severní Karolína na jihovýchodě Spojených států. Policie oznámila, že pachatelem byl 15letý chlapec.

19. listopadu 2022 – Při střelbě v nočním gay klubu v americkém městě Colorado Springs zahynulo pět lidí a 25 dalších bylo zraněno. Policie uvedla, že muž oblečený do neprůstřelné vesty a ozbrojený puškou AR-15 začal pálit ihned, jak do klubu vstoupil. Nejméně dvěma osobám se ho asi po minutě podařilo zastavit; jeden z hostů dokázal muži vytrhnout zbraň a srazit ho k zemi. Střelce, dvaadvacetiletého Andersona Lee Aldriche, obvinilo státní zastupitelství z pěti vražd a zločinů z nenávisti.

23. listopadu 2022 – Při střelbě v supermarketu Walmart v americkém státě Virginie zahynulo až deset lidí.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy