Home Zahraničí Více než 80 % dotázaných Evropanů přešlo kvůli inflaci na zlevněné potraviny

Více než 80 % dotázaných Evropanů přešlo kvůli inflaci na zlevněné potraviny

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Obyvatelé devíti zemí EU (Belgie, Francie, Itálie, Německa, Polska, Portugalska, Rumunska, Španělska, Švédska) a Velké Británie začali kvůli rostoucí inflaci nakupovat levnější potraviny nebo se rozhodli pro zlevněné potraviny. Dokládají to výsledky průzkumu sociologické služby Harris Interactive, který si nechala vypracovat francouzská finanční společnost Cetelem, jež je součástí bankovní skupiny BNP Paribas.

Také 81 % Evropanů uznalo, že se zvýšila pravděpodobnost, že budou nakupovat buď výrobky za nižší cenu, nebo ve slevě. Mezi Francouzi je to 79 %.

Vysoká inflace donutila 83 % Evropanů snížit plýtvání potravinami. Zároveň 35 procent respondentů (44 procent ve Francii) uvedlo, že »začali jíst méně než dříve«.

Výdaje na dovolenou omezilo 58 % respondentů v Evropě a více než polovina (54 %) účastníků průzkumu omezila výdaje za oblečení a obuv. »Situace pro evropské spotřebitele zůstává náročná, i když v roce 2023 prokázali schopnost se tomuto prostředí přizpůsobit,« cituje zpráva ekonoma banky BNP Paribas Flaviena Nevyho.

Průzkum byl proveden v listopadu 2023 v deseti evropských zemích. Zúčastnilo se ho 10 389 účastníků ve věku 18 až 75 let.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here