Vučić: Nadcházející návštěva čínského prezidenta přinese Srbsku novou naději na rozvoj

Srbský prezident Aleksandar Vučić v úterý prohlásil, že nadcházející státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je pro Srbsko nejen významnou diplomatickou událostí, ale také významnou událostí, která je hodna radosti celého srbského lidu.

Prezident vyjádřil přesvědčení, že Siova návštěva přinese Srbsku novou naději na rozvoj: „Na návštěvu prezidenta Si se velmi těším.“

Vučić se takto vyjádřil při setkání s prezidentem tiskové agentury Xinhua Fu Chua v Bělehradě.

Vučić poznamenal, že Čína je „železným přítelem“ Srbska a že výměny mezi oběma zeměmi jsou zcela upřímné a otevřené, a uvedl, že Srbsko nikdy nezapomene na pomoc ze strany čínského lidu, a dodal, že věří, že Si během své návštěvy pocítí vřelost a přátelskost srbského lidu.

Srbský prezident se pochvalně vyjádřil o přínosu ocelárny HBIS Serbia ve Smederevu k hospodářskému rozvoji Srbska, o čínské pomoci Srbsku v oblasti medicíny a zdravotnictví během pandemie COVID-19 a o čínské podpoře Srbska při mezinárodních mnohostranných příležitostech.

Srbsko pevně podporuje postoj Číny k ochraně jejích klíčových zájmů a hlavních zájmů, zdůraznil Vučić.

K otázce Tchaj-wanu Vučić uvedl, že Srbsko pevně zastává zásadu jedné Číny a podporuje Čínu v ochraně její svrchovanosti a územní celistvosti.

Pokud jde o výměnu médií, Vučić vysoce ocenil spolupráci mezi tiskovou agenturou Xinhua a srbskou tiskovou agenturou Tanjug a dalšími médii a uvedl, že tato výměna umožňuje srbským médiím učit se ze zkušeností jejich čínských kolegů a umožňuje srbskému lidu lépe porozumět Číně, a tím podpořit vzájemné učení a výměnu zkušeností mezi oběma zeměmi.

Fu uvedl, že pod strategickým vedením prezidenta Si a prezidenta Vučiće zaznamenaly čínsko-srbské vztahy navzdory změnám v mezinárodním prostředí energický rozvoj a jsou dobrým příkladem přátelských vztahů mezi Čínou a evropskými zeměmi.

Uvedl také, že očekává, že setkání obou hlav států vypracuje nový plán pro čínsko-srbskou výměnu a spolupráci a dodá nový lesk „železnému přátelství“ mezi oběma zeměmi v nové éře.

Fu dále uvedl, že agentura Xinhua je připravena spolupracovat se svými srbskými protějšky na dalším prohlubování výměn a spolupráce, dobře vyprávět příběhy čínsko-srbského přátelství a komplexně prezentovat světlé vyhlídky dvoustranných vztahů v nové éře prostřednictvím kvalitních a mnohostranných zpravodajských reportáží a výzkumů think-tanků.

Xinhua bude také důsledně působit jako vyslanec čínsko-srbského přátelství a vytvářet pozitivní atmosféru veřejného mínění pro prohlubování dvoustranné spolupráce v různých oblastech, aby z ní měli větší prospěch obyvatelé obou zemí, dodal Fu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy