Vyšší ceny přiměly Švédy omezit hygienu, nejméně se sprchují postarší Švédky

Dramaticky vyšší ceny elektřiny, potravin a pohonných hmot zatížily rozpočet mnoha domácností. Společnost Apotek Hjärtat zmapovala, jak ekonomicky neklidná doba ovlivňuje hygienické návyky lidí.

Podle nového průzkumu každý pátý Švéd (17 %) uvádí, že se dnes kvůli zvýšené inflaci a rostoucím cenám sprchuje méně často než dříve. Toto číslo se výrazně zvyšuje u žen ve věku 65-79 let, kde to uvádí více než čtvrtina (26 procent). »Vidíme také, že každý desátý Švéd ve věku 30-49 let (11 procent) se v důsledku inflace sprchuje mimo domov,« říká Anna Georgiadi, farmaceutka a lékárnice.

Téměř každá desátá žena uvádí, že kupuje méně hygienických potřeb, a každá sedmá vyměnila prémiové výrobky za levné. »Samozřejmě nechceme nikoho nabádat k tomu, aby snižoval priority svých hygienických návyků. Správná hygiena je důležitá, například proto, aby se zabránilo šíření bakterií a virů. Zároveň je dnes mnoho lidí v situaci, která vyžaduje, abychom přehodnotili své rutinní postupy a učinili chytřejší rozhodnutí, a to jak pro peněženku, tak pro klima. Pokud jde například o hygienické výrobky, nemusí být příliš nákladné vybírat si produkty s pečlivě vybranými složkami, které jsou šetrné jak k vám, tak k životnímu prostředí,« dodala Georgiadi.

Naopak třeba na lécích Švédové nešetří vůbec a podle ceny se vůbec nerozhodují.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy