Výzvy ke sdílení jaderných zbraní s USA jsou nebezpečné

Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN) považuje výzvy ke společnému použití jaderných zbraní s USA za nebezpečné a bezohledné, uvedla organizace pro agenturu TASS v komentáři k tvrzení polského prezidenta Andrzeje Dudy, že Polsko opakovaně jednalo s USA o účasti v programu sdílení jaderných zbraní NATO.

»Výzva k dalšímu sdílení jaderných zbraní s USA je nebezpečná a nezodpovědná, dále rozdmýchává již tak vysoké napětí a přesně ukazuje, jak by tato nebezpečná praxe mohla vést k dalšímu šíření jaderných zbraní,« uvedla tisková kancelář ICAN.

Organizace se domnívá, že státy, které na svém území rozmísťují jaderné zbraně, »zvyšují jaderná rizika, ohrožují mezinárodní bezpečnost a souhlasí s tím, že se budou podílet na masovém vraždění civilistů, pokud budou tyto zbraně někdy použity«.

Již dříve polský prezident Andrzej Duda zdůraznil, že jeho země je připravena rozmístit jaderné hlavice NATO je nutné. Vysvětlil, že o této otázce opakovaně jednal s americkými partnery, ale žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Polský premiér Donald Tusk tvrdil, že o těchto otázkách rozhoduje vláda; ministerstvo zahraničí uvedlo, že kabinet o této otázce nejednal. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že americké jaderné zbraně okamžitě upoutají pozornost ruského generálního štábu a budou brány v úvahu při vojenském plánování, pokud budou někdy rozmístěny v Polsku.

ICAN je koalice nevládních organizací, která byla založena v australském Melbourne v roce 2007 a usiluje o úplné jaderné odzbrojení. V roce 2017 jí byla udělena Nobelova cena za mír.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy