Wang I v telefonickém rozhovoru s Blinkenem zdůraznil »chladnou hlavu a profesionální přístup«

Tváří v tvář neočekávaným situacím je třeba, aby Čína a USA zůstaly soustředěné, včas komunikovaly, vyhýbaly se chybným úsudkům a zvládaly rozdíly, uvedl v pátek Wang I, ředitel Úřadu Komise pro zahraniční záležitosti Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny).

Wang, který je rovněž členem Politického byra Ústředního výboru KS Číny, se mluvil s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem na jeho žádost.  Podle čínského ministerstva zahraničí obě strany komunikovaly o tom, jak neočekávanou situaci řešit »chladnokrevně a profesionálně«. »Čína jako odpovědná země přísně dodržuje mezinárodní právo. Nepřipouštíme žádné nepodložené spekulace ani humbuk,« uvedl Wang.

Jednání se uskutečnilo poté, co předchozí zprávy v médiích uváděly, že ve vzdušném prostoru USA byla nedávno spatřena čínská bezpilotní vzducholoď. Čínské ministerstvo zahraničí v sobotu zopakovalo, že vzducholoď používaná k meteorologickému výzkumu vstoupila do vzdušného prostoru USA neúmyslně v důsledku vyšší moci, a uvedlo, že někteří politici a média v USA Čínu v této záležitosti očerňují.

»Čína se rozhodně ohradila proti tomu, že někteří politici a média v USA využívají této záležitosti k útokům a diskreditaci Číny,« uvedl v prohlášení mluvčí čínského ministerstva zahraničí. »Udržování kontaktů a komunikace na všech úrovních je důležitým konsensem, kterého dosáhly dvě hlavy států na summitu na Bali,« uvedl v prohlášení.

V prohlášení se uvádí, že jednou z povinností diplomatických týmů obou zemí je řádně řídit dvoustranné vztahy, zejména klidně a obezřetně řešit některé neočekávané situace.

Americká média informovala, že Blinken odložil svou nadcházející cestu do Číny v důsledku přeletu »podezřelého čínského špionážního balónu« nad Spojenými státy.

»Ve skutečnosti ani Čína, ani USA žádnou návštěvu neoznámily. Oznámení příslušných informací ze strany USA je jejich vlastní záležitostí a my to respektujeme,« uvedl mluvčí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy