Home Zahraničí WHO vyzvala země celého světa, aby investovaly do boje proti zanedbávaným tropickým...

WHO vyzvala země celého světa, aby investovaly do boje proti zanedbávaným tropickým nemocem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala světové společenství, aby vyčlenilo další finanční prostředky na boj proti zanedbávaným tropickým nemocem (NTD), jako je chikungunya, drakonukleóza a lepra. Podle zprávy WHO zveřejněné v pondělí bude v roce 2021 více než 1,65 miliardy lidí na celém světě potřebovat léčbu některého z 20 onemocnění uvedených na seznamu pohlavně přenosných chorob.

WHO zdůraznila, že tyto nemoci »nadále neúměrně postihují nejchudší obyvatele světa, většinou v oblastech bez odpovídajícího přístupu k nezávadné vodě, hygienickým zařízením a zdravotní péči«. V roce 2021 hlásilo 179 zemí a území případy NTD, přičemž 80 % všech případů se vyskytuje v 16 zemích a odhaduje se, že 1,65 miliardy lidí na celém světě potřebuje léčbu alespoň jedné z forem TBC. »WHO vyzývá všechny, včetně tvůrců politik a veřejnosti, aby řešili nerovnosti, které jsou příčinou tuberkulózy, a aby proaktivně a trvale investovali do vymanění nejzranitelnějších komunit postižených tuberkulózou z bludného kruhu nemoci a chudoby,« uvedla organizace.

V letech 2020 až 2021 bylo dosaženo pokroku v boji proti zanedbávaným tropickým nemocem – léčbu potřebuje o 80 milionů lidí méně. V roce 2022 ohlásilo osm zemí úplné odstranění alespoň jedné nemoci ze seznamu. V prosinci 2022 bylo takových zemí 47. Zpráva uvádí, že tyto úspěchy »jsou založeny na deseti letech významného pokroku«. V roce 2021 klesl počet osob, které potřebovaly léčbu, o 25 % ve srovnání s rokem 2010. Pandemie covid-19 však způsobila neúspěch v boji proti TBC. Počet osob, které podstoupily léčbu, byl v roce 2020 o 34 % nižší než v roce 2019.

»Miliony lidí na celém světě se zbavily břemene zanedbávaných tropických nemocí, které lidi vězní v chudobě a stigmatu,« uvedl generální ředitel WHO Tedros Adanom Gebreyesus. Zpráva WHO však ukazuje, že »je třeba udělat ještě hodně práce«, řekl. »Dobrou zprávou je, že máme nástroje a know-how, které nám umožní nejen zachránit životy, ale také zcela zbavit komunity a země těchto nemocí,« uzavřel Gebreyesus.

Zanedbávané tropické nemoci

Zveřejnění zprávy WHO se shoduje se Světovým dnem zanedbávaných tropických nemocí, který připadá na 30. ledna. Jedná se o 20 nemocí, které se vyskytují převážně v tropech, kde postihují především lidi žijící v nejchudších komunitách. NTD jsou způsobeny řadou patogenů včetně virů, bakterií, parazitů, plísní a toxinů. Tyto nemoci mají neblahé důsledky pro zdraví, sociální a ekonomický blahobyt. Mezi pohlavně přenosné nemoci patří mimo jiné vředová choroba Buruli, Chagasova choroba, horečka dengue, chikungunya, drakonukleóza, echinokokóza, leishmanióza, schistosomóza, lepra a trachom.

(TASS)