WHO vyzvala země celého světa, aby investovaly do boje proti zanedbávaným tropickým nemocem

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala světové společenství, aby vyčlenilo další finanční prostředky na boj proti zanedbávaným tropickým nemocem (NTD), jako je chikungunya, drakonukleóza a lepra. Podle zprávy WHO zveřejněné v pondělí bude v roce 2021 více než 1,65 miliardy lidí na celém světě potřebovat léčbu některého z 20 onemocnění uvedených na seznamu pohlavně přenosných chorob.

WHO zdůraznila, že tyto nemoci »nadále neúměrně postihují nejchudší obyvatele světa, většinou v oblastech bez odpovídajícího přístupu k nezávadné vodě, hygienickým zařízením a zdravotní péči«. V roce 2021 hlásilo 179 zemí a území případy NTD, přičemž 80 % všech případů se vyskytuje v 16 zemích a odhaduje se, že 1,65 miliardy lidí na celém světě potřebuje léčbu alespoň jedné z forem TBC. »WHO vyzývá všechny, včetně tvůrců politik a veřejnosti, aby řešili nerovnosti, které jsou příčinou tuberkulózy, a aby proaktivně a trvale investovali do vymanění nejzranitelnějších komunit postižených tuberkulózou z bludného kruhu nemoci a chudoby,« uvedla organizace.

V letech 2020 až 2021 bylo dosaženo pokroku v boji proti zanedbávaným tropickým nemocem – léčbu potřebuje o 80 milionů lidí méně. V roce 2022 ohlásilo osm zemí úplné odstranění alespoň jedné nemoci ze seznamu. V prosinci 2022 bylo takových zemí 47. Zpráva uvádí, že tyto úspěchy »jsou založeny na deseti letech významného pokroku«. V roce 2021 klesl počet osob, které potřebovaly léčbu, o 25 % ve srovnání s rokem 2010. Pandemie covid-19 však způsobila neúspěch v boji proti TBC. Počet osob, které podstoupily léčbu, byl v roce 2020 o 34 % nižší než v roce 2019.

»Miliony lidí na celém světě se zbavily břemene zanedbávaných tropických nemocí, které lidi vězní v chudobě a stigmatu,« uvedl generální ředitel WHO Tedros Adanom Gebreyesus. Zpráva WHO však ukazuje, že »je třeba udělat ještě hodně práce«, řekl. »Dobrou zprávou je, že máme nástroje a know-how, které nám umožní nejen zachránit životy, ale také zcela zbavit komunity a země těchto nemocí,« uzavřel Gebreyesus.

Zanedbávané tropické nemoci

Zveřejnění zprávy WHO se shoduje se Světovým dnem zanedbávaných tropických nemocí, který připadá na 30. ledna. Jedná se o 20 nemocí, které se vyskytují převážně v tropech, kde postihují především lidi žijící v nejchudších komunitách. NTD jsou způsobeny řadou patogenů včetně virů, bakterií, parazitů, plísní a toxinů. Tyto nemoci mají neblahé důsledky pro zdraví, sociální a ekonomický blahobyt. Mezi pohlavně přenosné nemoci patří mimo jiné vředová choroba Buruli, Chagasova choroba, horečka dengue, chikungunya, drakonukleóza, echinokokóza, leishmanióza, schistosomóza, lepra a trachom.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy