Z centrály Europolu v Haagu se ztratily osobní složky vedoucích pracovníků agentury

Osobní spisy výkonné ředitelky Evropské policejní agentury (Europol) Catherine de Bolleové a tří jejích zástupců zmizely ze sídla organizace v Haagu. Informoval o tom list POLITICO.

Nejzávažnější porušení bezpečnostních pravidel agentury, které se dotklo nejvyšších představitelů Europolu, vyvolalo krizi důvěry v organizaci a vedlo k rozsáhlému vyšetřování toho, co se stalo. V návaznosti na tento incident byl vedoucí personálního oddělení agentury Massimiliano Bettin suspendován a postaven mimo službu.

Podle interního dokumentu, s nímž se list seznámil, a podle informací, které získal od úředníků Europolu, se již na podzim loňského roku ztratily tištěné kopie personálních spisů vedoucích pracovníků, které obsahovaly důvěrné informace. »Dne 6. září 2023 bylo ředitelství Europolu informováno, že zmizely osobní papírové složky několika jeho zaměstnanců,« uvádí se ve sdělení.

Když úředníci zkontrolovali veškerou dokumentaci agentury, zjistili, že »chybí řada dalších spisů«. »Vzhledem k roli Europolu jako orgánu činného v trestním řízení představuje zmizení složek zaměstnanců závažný incident narušení bezpečnosti, vyzrazení osobních údajů,« uvádí se v oběžníku z 18. září.

Úředníci Europolu uvedli, že některé z chybějících kopií byly později nalezeny »na veřejném místě« obyvatelem Haagu, který je přinesl na policejní stanici. Není však jasné, kdy se vůbec ztratily a proč byly z provozovny odneseny. Mluvčí haagské policie Stephen van Santen uvedl, že »policisté v Haagu byli zapojeni do některých případů souvisejících s probíhajícím interním vyšetřováním Europolu«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy