Za únikem amerických dokumentů může stát zaměstnanec vojenské základny

Úniky tajných dokumentů americké administrativy na internet mohl zorganizovat mladý muž, který údajně pracuje na americké vojenské základně. Tuto verzi nastiňuje článek zveřejněný ve středu v deníku Washington Post.

Podle listu byly materiály šířeny několik měsíců až do března ve skupině na internetové platformě Discord, která je oblíbená mezi hráči počítačových her. Jeden z členů skupiny novinám sdělil, že tajné dokumenty zveřejnil uživatel s přezdívkou OG. Tvrdil, že pracuje na »vojenské základně«, kterou neupřesnil. Je mu údajně něco málo přes 20 let.

»Určitě věděl, co dělá, když tyto dokumenty zveřejnil. Nejedná se o nějaký náhodný únik,« řekl reportérům Discordu jeden z členů zmíněné skupiny. Podle verze listu byly mezi zveřejněnými dokumenty i materiály, ke kterým měli přístup pouze ti, kteří prošli přísnou prověrkou.

Novináři Washington Postu poznamenali, že někteří členové skupiny údajně znali pravé jméno OG, ale nechtěli je prozradit. Nejméně jednoho člena již americké úřady kontaktovaly. Publikace tvrdí, že členy zmíněné skupiny Discord byli také uživatelé z Ruska a Ukrajiny. Publikace tuto verzi nijak nepotvrzuje.

Zástupci messengeru Discord dříve uvedli, že spolupracují s orgány činnými v trestním řízení při vyšetřování úniku tajných dokumentů Pentagonu a amerických zpravodajských služeb.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy