Zahradil: Ve vztahu k Číně nahraďme konfrontaci kohabitací

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) hovořil nedávno na velvyslanectví ČLR v Praze s čínským velvyslancem v ČR Feng Pchiao. »Pana čínského velvyslance zajímalo, jakým způsobem se vyvíjejí vztahy mezi Čínou a Evropskou unií, protože to má určitý dopad na vztahy mezi Čínou a Českou republikou,« zdůraznil exkluzivně pro CMG europoslanec a dodal, že ve vztahu k Číně navrhuje konfrontaci nahradit spolunažíváním, chce hledat rovnováhu a deeskalovat napětí okolo Tchaj-wanu. Zmínil také svůj projev o vztazích mezi Čínou a EU na půdě Evropského parlamentu (EP).

Europoslanec Občanské demokratické strany (ODS) ohledně pražské schůzky s čínským velvyslancem Feng Pchiao pro CMG uvedl, že se jednalo o formální, zdvořilostní schůzku. V této souvislosti vysvětlil, že se před časem v Belgii setkal a debatoval i s čínským velvyslancem akreditovaným pro Evropskou unii v Bruselu.

»Čínského velvyslance v České republice mimo jiné zajímalo, jakým způsobem se vyvíjejí vztahy mezi Čínou a Evropskou unií, protože to má nějaký dopad na vztahy mezi Čínou a Českou republikou,« vysvětlil europoslanec s tím, že má trochu jiný názor na to, jak by se měla koncipovat politika směrem k Číně, než má evropský nebo český mainstream.

»Ten jejich styl mi připadá zbytečně konfrontační a měl jsem na to téma i projev v Evropském parlamentu, který lze najít na mém facebookovém účtu,« konstatoval Zahradil a dodal, že právě tam uvádí, že máme před sebou tři základní úkoly, které zopakoval na zmíněné schůzce na čínské ambasádě v Praze i panu čínskému velvyslanci.

»Místo konfrontace navrhuji raději kohabitaci, tedy nějaké spolunažívání, potom je třeba se pokoušet najít v tom novém systému mezinárodních vztahů nějakou novou rovnováhu, protože tu prostě potřebujeme, vzhledem k tomu, že Čína dneska už je geopolitická velmoc a za třetí je nutno deeskalovat a nikoliv eskalovat napětí okolo Tchaj-wanu,« zdůraznil exkluzivně pro CMG Zahradil a dodal, že je to legitimní názor, který má nějakou oporu v českém politickém spektru.

»Myslím si, že zrovna ODS, když si vezmete strany vládní koalice, tak ODS tradičně není ta strana, která by upřednostňovala nějakou abstraktní zahraničně-politickou linii před pragmatismem,« objasnil europoslanec s tím, že to dělají spíše jiné strany na české politické scéně, čímž měl zřejmě na mysli především politickou stranu TOP 09, jejíž předsedkyně Markéta Pekarová – Adamová s delegací nedávno navštívila Tchaj-wan a podobně.

Europoslanec ODS Zahradil se před časem na půdě Evropského parlamentu odvážně rozhodl promluvit o Číně a nahlas řekl, že vztahy EU a Číny nejsou dobré a měly by být lepší. České vládě Petra Fialy, tedy jeho stranického kolegy, tehdy vyčetl, že kabinet dělá všechno pro to, aby vyostřil napětí kolem Tchaj-wanu a neposlouchá to, co dnes říká opoziční Kuomintang. »Mám pocit, že přesně tuhle chybu děláme v České republice,« zdůraznil ve zmíněném projevu Zahradil a dodal, že vztahy mezi EU a Čínou nejsou dobré, mohly by být lepší a měly by být lepší.

»Čína je tady jako globální hráč a tak to zůstane. My se musíme této nové multipolární situaci přizpůsobit,« konstatoval v projevu před europoslanci Zahradil a dodal, že rád slyšel od předsedkyně Evropské komise, že se začíná mluvit o odbourávání rizik spíše než o omezování vztahů, protože to je dle jeho slov racionální.

V této souvislosti se Zahradil vrátil ke slovům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na téma strategické autonomie EU.

»Právě ve vztahu k Číně by měla EU uplatňovat svou strategickou autonomii a měla by postupovat realisticky, pragmaticky a rozumně,« vysvětlil europoslanec, který poté zopakoval fakt, že se musí deeskalovat napětí kolem Tchaj-wanu s trefným dovětkem, že je třeba poslouchat také to, co říká tchaj-wanská opozice a nejen to, co uvádí momentální vládní strana.

Na sociální síti Facebook Zahradil před časem adresoval vládě Petra Fialy výtku o tom, proč nemluví s tchajwanskou opozicí, vždyť již na začátku příštího roku se na Tchaj-wanu uskuteční, a to i z globálního pohledu, mimořádně důležité prezidentské a parlamentní volby.

»Současná prezidentka Cchaj z Democratic Progressive Party (DPP) již nemůže znovu kandidovat, navíc rezignovala z čela své strany loni na podzim, po drtivé porážce DPP opozičním Kuomintangem (KMT) v komunálních a regionálních volbách,« vysvětlil europoslanec s tím, že prezidentským kandidátem DPP se stal viceprezident Wiliam Lai, považovaný za stoupence tchajwanské nezávislosti. KMT vybírá svého kandidáta tento měsíc.

»Padají různá jména, nejčastěji jméno tchajpejského starosty Hou Yu-ih, ale také jméno Terry Gou, což je zakladatel u nás známého Foxconnu,« poznamenal na sociálních sítích Zahradil, který uzavřel svůj politický vhled tím, že případné vítězství Kuomintangu ve volbách by pomohlo stávající napětí zmírnit, zatímco za případného vítězství dnešní vládní strany by se tak nestalo.

Radovan Rybák, zvláštní korespondent CMG v Praze

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy