Zákaz AfD? Koalice přešlapuje, veřejnost by prý mohla pochopit, že jde o politický krok

Lars Klingbeil, spolupředseda Sociálnědemokratické strany Německa (SPD, která je součástí vládnoucí koalice v Německu), se vyslovil proti ukvapeným krokům ve věci zákazu pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD).

»Myslím, že musíme být trochu opatrní, aby touha zakázat AfD nevypadala jako politický tah,« řekl Klingbeil tiskové agentuře DPA. »Může přijít čas, kdy bude nutné se bránit proti nepřátelům demokracie, ale mělo by být dost materiálu, který je třeba zvážit,« dodal.

Již dříve správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko potvrdil verdikt z roku 2022, který kvalifikoval stranu Alternativa pro Německo jako »podezřelou« z pravicového extremismu a povolil pokračující sledování. Rozhodnutí soudu znamená, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy má právo pokračovat ve sledování členů strany a používat k tomu technické zpravodajské prostředky. Německé úřady verdikt soudu schválily. Spolupředsedové AfD Tino Hrupalla a Alice Weidelová označili rozhodnutí soudu za politicky motivované a oznámili, že se proti němu hodlají odvolat.

Předseda SPD k rozhodnutí soudu uvedl, že potvrzuje jeho vlastní hodnocení, že AfD jako celek je krajně pravicová strana. Pokud je proti straně dostatek materiálů k zahájení řízení o zákazu, pak by měly být podniknuty i další kroky, domnívá se politik. »V tuto chvíli si však myslím, že by bylo správné dát najevo, že by úřady a Spolkový úřad na ochranu ústavy měly pokračovat v práci a dále posuzovat,« uzavřel Klingbeil.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy