Zelenskyj označil plán členství Ukrajiny v NATO za bezprecedentní a absurdní

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vyjádřil nespokojenost s tím, že země NATO neplánují na summitu organizace ve Vilniusu učinit konkrétní rozhodnutí o načasování pozvání Kyjeva do Severoatlantické aliance.

»Obdrželi jsme signály, že se diskutuje o formulaci bez Ukrajiny. A já chci zdůraznit, že tato formulace je pouze o pozvání, nikoli o členství Ukrajiny. Je to bezprecedentní a absurdní, když neexistují žádné časové rámce pro pozvání (!) a pro členství Ukrajiny, a když se přidá nějaká podivná formulace o ´podmínkách´ dokonce i pro pozvání Ukrajiny,« napsal Zelenskyj cestou do Vilniusu na kanál Telegram a poznamenal, že současná situace je podobná skutečnosti že aliance nemá v úmyslu učinit Ukrajinu členem aliance, ani ji pozvat do NATO. 

Zelenskyj označil nejistotu partnerů za slabost a řekl, že »Ukrajina si zaslouží respekt«. Řekl také, že »o tom bude na summitu otevřeně diskutovat«. 

Zelenského tvrdá veřejná diplomacie

Ostré výroky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o neochotě zemí NATO nastínit podmínky pozvání Kyjeva do aliance představují pokus na poslední chvíli dosáhnout pro Ukrajinu potřebného výsledku a změnit text závěrečného dokumentu. Zelenského kritika je příkladem tvrdé veřejné diplomacie. V úterý to uvedl deník Guardian s odvoláním na nejmenované zdroje z NATO.

V úterý maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto, který přijel na schůzku do litevské metropole v rámci delegace premiéra Viktora Orbána, uvedl, že návrh závěrečného dokumentu summitu NATO ve Vilniusu neobsahuje harmonogram ani datum pro vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Americký prezident Joe Biden zase podpořil formulaci, kterou o budoucím vstupu Ukrajiny do aliance navrhl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle listu Politico rozhořčení ukrajinského prezidenta vyvolalo na summitu NATO překvapení. Publikace cituje nejmenovaného vysokého diplomata ze střední Evropy, který prohlásil, že Zelenskyj »zachází příliš daleko«. Zároveň, jak poznamenává Politico, »někteří diplomaté řekli, že chápou pocity ukrajinského prezidenta«.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy