Home Zahraničí Železničáři v Německu plánují několikadenní stávku

Železničáři v Německu plánují několikadenní stávku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německé odbory strojvedoucích GDL oznámily, že ve dnech 23. až 29. ledna uspořádají další celostátní stávku, která hrozí ochromením železniční dopravy v Německu.

Podle prohlášení zveřejněného na webu odborů přestanou strojvedoucí nákladních vlaků pracovat v úterý v 18.00. Ve středu v noci – ve 02.00 se k nim připojí kolegové řídící osobní vlaky. Protestní akce potrvá do 29. ledna do 18.00.

Důvodem stávky je tarifní konflikt mezi železničním koncernem Deutsche Bahn a odborovou organizací. Ta požaduje zvýšení mezd strojvedoucích o 555 eur měsíčně a zkrácení pracovního týdne z 38 na 35 hodin pro zaměstnance pracující na směny při zachování plných mezd. Jednání probíhají od začátku listopadu loňského roku, ale dostala se do slepé uličky.

GDL uspořádala od 9. do 12. ledna celostátní stávku. Minulý týden se společnost Deutsche Bahn snažila řidiče od nové stávky odradit následujícími nabídkami: zkrácení pracovní doby o 1 hodinu od 1. ledna 2026, postupné zvyšování mezd – o 4,8 % od srpna letošního roku a o dalších 5 % od dubna 2025. Kromě toho byl koncern ihned po dohodě připraven vyplatit kompenzační prémii vzhledem k inflaci. Tyto návrhy však společnost GDL neuspokojily.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here