Zpráva EP o covid-19 je ostudná, netransparentní a bez sebereflexe

Evropský parlament schválil Zprávu o pandemii onemocnění covid-19: získané zkušenosti a doporučení pro budoucnost. Ne však jednohlasně. Proti ní zvedli ruku ti europoslanci, kteří jí považují za ostudnou. Mezi nimi i česká europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

»Kolegové, kteří zprávu prosadili, lakují na růžovo to, jak pandemie v EU skutečně proběhla. Její text na jednu stranu uznává, že se ne vše povedlo, na tu druhou z něj vyplývá, že pro budoucnost, pro případ další podobné krizové situace, toho není třeba moc měnit. A hlavně, že nesmíme vyplašit farmaceutický průmysl,« říká ke zrávě Konečná.

Zpráva je podle ní zcela nekritická k machinacím při uzavírání smluv o hromadných nákupech vakcín. Vyhýbá se otázkám, jak je možné, že dosud nebyly smlouvy plně uvolněny poslancům Evropského parlamentu ani veřejnosti. »Smlouvy o vakcínách, které byly za desítky miliard eur zakoupeny z peněz občanů, jsou pro ně však nepřístupné, europoslanci je mohou vidět pouze komplikovaně. Jsou částečně začerněné, k dispozici v uzavřených speciálních místnostech, kde do nich mohou nahlédnout bez možnosti pořídit si kopie a podobně,« uvádí česká europoslankyně.

Upozorňuje, že dokument zcela opomíjí alarmující fakt, že smlouvy byly vyjednávány přes mobil předsedkyně Komise prostřednictvím SMS, a už vůbec neřeší odsouzeníhodné arogantní chování společnosti Pfizer k poslancům Evropského parlamentu, tedy voleným zástupcům těch, kteří vakcíny draze zaplatili.

»Zpráva je jednostranným pohledem na celou pandemii, který jde naproti farmaceutickému průmyslu a současným evropským mocenským strukturám. Kdo hlasoval pro tuto zprávu, pravděpodobně zažil jinou pandemii než já a měl by se stydět,« dodává Konečná.

(zmk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy