Abychom se z dovolené nevraceli s dluhy, je dobré se připojistit

Dovolenková sezóna se blíží a v případě vycestování do zahraniční by každý měl mít na paměti, že i v době dovolené nás může postihnout nějaký zdravotní problém. Proto je důležité zajistit si adekvátní zdravotní pojištění, abychom měli jistotu, že nám bude poskytnuta potřebná péče a abychom se domů nevraceli se statisícovými nebo i milionovým dluhy.

Je dobré mít na paměti, že ne ve všech státech si vystačíme s Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC). Ten slouží jen pro neodkladnou zdravotní péči a pouze ve státních zdravotnických zařízeních v některých zemích. »V případě potřeby ošetření v některém státu EU, EHP (Island, Lichtenštejnsko, Norsko), Velké Británii a Švýcarsku vám bude na základě platného Evropského průkazu zdravotního pojištění poskytnuta nezbytná zdravotní péče na účet vaší pojišťovny. V těchto zemích máte jako občan ČR s průkazem EHIC stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako místní obyvatel v rámci povinného zdravotního pojištění,« informovala v tiskové zprávě mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Podmínkou k přístupu bezplatné zdravotní péče je ošetření ve státním zdravotnickém zařízení a předložení průkazu EHIC.

Poskytnutou péči uhradí místní zdravotní pojišťovna a náklady přeúčtuje české zdravotní pojišťovně. »Za ošetření jako klient VZP zaplatíte to, co by za něj zaplatil pojištěnec dané země,« uvedla Plívová. Může se jednat například o regulační poplatek, poplatek za recept, za hospitalizaci, výjimkou ale nejsou ani poplatky za návštěvu lékaře, za předepsané léky apod. »Je dobré mít na paměti, že v různých zemích platí různé podmínky, a ne všechna péče musí být hrazena z veřejného zdravotního pojištění tak, jako v ČR,« dodala mluvčí. Cesta, jak se vyhnout těmto poplatkům, je uzavřít pro pobyt v zahraničí cestovní pojištění u komerční pojišťovny.

Kdy EHIC nestačí

V případě poskytnutí zdravotní péče v soukromém zdravotnickém zařízení bez sjednaného komerčního cestovní pojištění, které by bylo způsobilé dle sjednaných smluvních podmínek krýt náklady na poskytnutou zdravotní péči, bude muset náklady na tuto péči pacient uhradit z vlastních finančních zdrojů. Následně po návratu do České republiky může u své zdravotní pojišťovny podat žádost o náhradu těchto uhrazených nákladů, avšak pouze do výše, která by byla českou zdravotní pojišťovnou hrazena při poskytnutí těchto zdravotních služeb na území ČR, to znamená do výše »českých cen« a jen pokud šlo o péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená. »Pokud byste ve výše uvedených zemích hradili z nějakého důvodu platbu za ošetření v hotovosti, nezapomeňte si uschovat účty, abyste po návratu mohli o refundaci zažádat. Toto platí i v případě, že byste sice byli ošetření ve státním zdravotnickém zařízení, ale průkaz EHIC neměli s sebou,« uvedla Plívová.

Nezbytná zdravotní péče se týká lékařských služeb, které jsou nutné k zachování zdraví pacienta během dočasného pobytu v zahraničí. Zahrnuje léčbu akutních stavů, zhoršení chronických onemocnění, úrazů či péči související s těhotenstvím a dalšími zdravotní problémy, které nemohou být odloženy až do návratu pacienta do jeho domovské země.

Kdo vyráží mimo země Evropské unie nebo mimo Evropu, měl by určitě využít některého z komerčních cestovních pojištění. »Je vhodné se přesvědčit, že vaše cílová destinace patří mezi ty, kde vám s EHIC průkazem bude péče zajištěna,« radí Plívová.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy