Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor

Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán dnes dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.

U pěstitelů zemědělských plodin se škody po mrazech podle Doležala předběžně odhadují na víc než čtyři miliardy korun. »Dovolil bych si Vás proto požádat o zajištění maximální možné mimořádné finanční podpory ze zdrojů tuzemského rozpočtu a ze zdrojů Evropské unie nejenom pro sektor ovocnářský, ale o její zohlednění pro další odvětví postižená dubnovými mrazy tak, aby takto zasažené subjekty dokázaly letošní, mnohdy totální škody mrazem, ekonomicky ustát,« uvedl Doležal v dopise ministrovi.

Ministr dnes novinářům řekl, že se setkal i se zástupci lesních školek a uvědomuje si, jaké dopady na ně mají jarní mrazy. »Může to mít negativní dopad na obnovu českých lesů právě nyní v době po kůrovcové kalamitě,« uvedl Výborný. Reálné škody ale půjdou podle ministra doložit až na začátku podzimu, protože pokud budou příznivé podmínky, příroda si částečně s dopady dokáže poradit sama.

Výborný ale zkritizoval způsob, jakým se o požadavcích Agrární komory dozvěděl. »Mám rád férový přístup a seriózní jednání. Že se o dopise s požadavky Agrární komory dozvím pět minut před briefengem, a to z infoservisu ČTK, opravdu za seriózní nepovažuju. Jestli chce pan prezident AK Jan Doležal jednat takhle, beru to na vědomí. Umím taky jednat bez rukavic,« napsal na síti X.

Agrární komora v reakci uvedla, že pouze připomněla, že silná mrazová vlna poničila úrodu všem pěstitelům a způsobila jim velké problémy. Bylo by podle ní lepší, kdyby na to ministr pamatoval sám. Mluvčí doplnila, že dopis odeslali dnes dopoledne přes datovou schránku, tedy standardní cestou.

Škody na zelenině podle odhadu komory dosahují stovek milionů korun, na lesních školkách způsobily mrazy škody za zhruba 500 milionů korun. V ovocných sadech je to více než miliarda korun, na vinicích škody přesahují dvě miliardy korun. Doležal v dopise mimo jiné ocenil vstřícnost a aktivní postoj ministra při řešení možné podpory pěstitelům ovoce.

Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je ministerstvo zemědělství připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Výše podpory, na kterou pěstitelé dosáhnou, se podle Výborného bude také odvíjet od toho, zda byli pojištění proti mrazu, řekl dnes na briefingu.

(pk, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy