Zemědělci považují jednání s vládou za konstruktivní, ale dodávají: »Už jsme slyšeli mnoho slibů!«

AKTUALIZOVÁNO

Agrární komora ČR považuje dnešní jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) za konstruktivní. Uvedl to v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz šéf komory Jan Doležal. Jedním dechem nicméně dodal, že pokud vláda nepřejde k činům, okamžitě budou následovat protestní akce.

Dnešního jednání, které nahradilo původně plánované protesty v ulicích, se u jednacího stolu kromě Agrární komory zúčastnily Zemědělský svaz České republiky, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Společnost mladých agrárníků České republiky, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.

»Dnešní jednání Agrární komory České republiky a dalších zemědělských nevládních organizací s ministrem financí a ministrem zemědělství považuji za konstruktivní. Nyní konečně řešíme, jak prakticky pomoci zemědělcům a jak to udělat v co nejkratším čase. Jedině tak se podaří udržet produkci zemědělských komodit na výrobu kvalitních potravin tady v České republice. Stále trváme na posunu v rámci pěti priorit, na nichž se shodly hlavní zemědělské nevládní organizace a byly předloženy vládě. V některých oblastech určitý posun nastal, v jiných jsme měli větší očekávání,« uvedl Doležal.

Hlavním tématem jednání bylo zejména urychlení stávajících finančních toků a zlepšení cash flow zemědělců v roce 2024 a v roce 2025 a dále odbourávání regulací a administrativních překážek u zemědělských podnikatelů. »Požádali jsme oba ministry, aby se na jednání Rady Evropské unie zasadili především o aktivaci krizové rezervy EU a okamžité uvolnění peněz pro zemědělce. Také my si přejeme zůstat u jednacího stolu než protestovat v ulicích. Bohužel čas běží a musíme vidět, že vláda podniká praktické kroky na pomoc zemědělcům. Pokud je neuvidíme, jsme připraveni okamžitě zorganizovat protestní akce ve spolupráci s dalšími zemědělskými nevládními organizacemi,« připojil prezident Agrární komory. »Zatím jsme slyšeli mnoho slibů a očekáváme jejich potvrzení v písemné podobě, abychom je mohli předložit našim členům. Další jednání mezi zemědělci a vládou by se mělo uskutečnit za měsíc,« dodal Doležal.

Zemědělský svaz ČR na svém webu uvedl, že není s výsledkem dnešního jednání zcela spokojen. »Stále trváme na pokroku v rámci pěti priorit, na nichž se shodly hlavní zemědělské nevládní organizace a které byly předloženy vládě. V některých oblastech jsme zaznamenali posun, avšak v jiných jsme měli vyšší očekávání, například u navýšení finančních toků na období 2024/2025. Ministr přislíbil navýšení o 550 milionů korun, avšak to nenaplňuje slib tehdejšího ministra Jurečky a stále nám chybí cca 2,5 miliardy korun,« stojí v aktuálním stanovisku.

Zemědělci požadují mj. podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem, přesně dne předvolebního slibu ODS nezvyšovat daně, či omezit dovoz ze zemí mimo EU. Květnové protesty odložili kvůli údajnému zklidnění situace po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica na dnešek, ovšem minulý týden od nich překvapivě ustoupili a dali přednost jednání.

Tento krok minulý týden na mítinku v Teplicích zkritizoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. »Lekli se vlastní odvahy,« odpověděl na dotaz iportaL24.cz Paroubek. »Obecně bych řekl, že když někdo demonstraci svolá, měl by být důsledný a uskutečnit ji. Organizátoři se zalekli svého původního úmyslu a jsou jako váhající střelec,« připojil v Teplicích exprezident Miloš Zeman.

Na dnešní tiskové konferenci Sociální demokracie se její lídr pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek příliš nechtěl pouštět do komentování kroků zemědělců, jen řekl, že jejich požadavky SOCDEM plně podporuje a že byl především rád, že se uskutečnila včerejší demonstrace několika stovek lidí v centru Prahy za navýšení peněz ve školství.

(pk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Narodil jsem se na vesnici, rodiče měli 7 ha polí. Až do 14 let jsem každý den chodil na pole, a to i potom, co vzniklo JZD. Vím. Jak je těžká kráva, když šlápne na nohu… Jsem po rodičích akcionářem ZD, as. která hospodaří na 5 000 ha. Úspěšně (např. dojivost 13 000 l mléka), ale loni dostala o 14 milionu méně na dotacích než v minulosti, protože má velkou výměru… Včera jsme měli valnou hromadu. Stát by měl podporovat produkční zemědělství!

  2. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží. Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    Velkostatkáři vyváželi a pravděpodobně vyvážejí např. dotované mléko do Německa
    Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. Obchodníci si poradí .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
    Velkostatkáři dostávají DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , užitečných investic a pod. Jsou li dost drzí mohou získat i víc. Dotované potraviny někteří vyvážejí do ciziny – např. mléko do Německa.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy