Báječný obrat! A Sinner má první grandslamový titul kariéry

AKTUALIZUJEME

Italský tenista Jannik Sinner vyhrál Australian Open a získal první grandslamový titul v kariéře. Čtvrtý nasazený hráč otočil v Melbourne finále s Rusem Daniilem Medveděvem a zvítězil po takřka čtyřech hodinách 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3. Semifinálový přemožitel obhájce titulu Srba Novaka Djokoviče vyhrál Australian Open ve dvouhře jako první italský tenista v historii.

Dvaadvacetiletý Sinner porazil o pět let staršího Medveděva počtvrté za sebou a upravil bilanci vzájemných zápasů na 4:6. První grandslamový titul vyhrál při finálové premiéře. Stal se teprve druhým Italem v tzv. »open éře« s trofejí ve dvouhře na turnajích velké čtyřky. První byl na Roland Garros v roce 1976 Adriano Panatta.

Moskevský rodák Medveděv neuspěl ve finále Australian Open ani na třetí pokus. Před třemi lety prohrál v rozhodujícím zápase s Djokovičem, o rok později nevyužil vedení 2:0 na sety proti Španělovi Rafaelu Nadalovi. Stal se prvním hráčem v »open éře«, který nedotáhl už podruhé ve finále grandslamu vedení o dva sety. Medveděv prohrál páté ze šesti grandslamových finále, jediný titul získal na US Open v roce 2021.

Ve finále v Melbourne nebyl poprvé od roku 2005 ani jeden z hráčů »velké trojky« Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal. Federer ukončil kariéru, Nadal nestartoval kvůli zranění a Djokovič vypadl v semifinále se Sinnerem.

Lepší vstup do finále měl před zraky Roda Lavera a dalších tenisových osobností Medveděv. Zatímco Djokovič si proti Sinnerovi nevypracoval v semifinále jediný brejkbol, ruský tenista prolomil Italův servis už ve třetí hře. Totéž zopakoval i v závěru a první sadu získal za 36 minut. Sinner ztratil set na turnaji teprve podruhé a poprvé bez tie-breaku.

Také ve druhé sadě dostával Medveděv na returnu Sinnera do těžkých situací. Od stavu 1:1 získal moskevský rodák čtyři gamy po sobě. Na první pokus druhý set ještě nedoservíroval a při další šanci za stavu 5:3 odvracel brejkbol, nakonec i tuto sadu rozhodl ve svůj prospěch.

Ve třetím setu už ale Sinner hru vyrovnal a oba tenisté si drželi servis až do desátého gamu. V něm Medveděv za stavu 4:5 nabídl soupeři jediný brejkbol a Ital ho využil. Také ve čtvrté sadě působil Sinner, který strávil na kurtech v Melbourne o šest hodin méně než Medveděv, svěžejším dojmem. Ital znovu udeřil v závěru, kdy za stavu 5:4 proměnil při servisu soupeře setbol, a bylo vyrovnáno.

V rozhodujícím setu aktivně hrající Sinner obrat dotáhl. V šesté hře vzal Medveděvovi servis a utekl pak až do vedení 5:2. Jakmile o dvě hry později proměnil při vlastím podání první mečbol, spadl radostí na kurt. Rodák z Innichenu se stal třetím nejmladším vítězem mužské dvouhry na Australian Open od roku 1988. Mladší byli jen Djokovič v roce 2008 a Američan Jim Courier v roce 1992.

Čtyřhru žen opanovaly Elise Mertensová z Belgie a Sie Šu-wej z Tchaj-wanu. Nasazené dvojky zdolaly ve finále ukrajinsko-lotyšskou dvojici Ljudmila Kičenoková, Jelena Ostapenková ve dvou setech 6:1, 7:5. Osmatřicetiletá Sie Šu-wej je letošní královnou na dvorcích v Melbourne, jelikož si odsud odveze dva tituly. V pátek totiž uspěla i v mixu – s Polákem Janem Zieliňskim.