Home Domácí Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek povede krajskou organizaci PRO

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek povede krajskou organizaci PRO

Bývalý místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek, který v roce 2022 pozastavil své členství v ČSSD, povede jihomoravskou krajskou organizaci strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřicha Rajchla, který organizoval protivládní protesty.

ČTK informaci zveřejněnou na Haškově facebookovém profilu potvrdil místopředseda strany Matěj Drbohlav: »Další podrobnosti včetně angažmá dalších osobností, které do jihomoravské krajské organizace vstoupily nebo vstoupí, oznámíme na čtvrteční tiskové konferenci

Také Hašek na svém profilu odkázal s dalšími informacemi na tiskovou konferenci, ale sdílel informaci, že 1. místopředsedkyní je Klára Liptáková, která působila například jako místopředsedkyně KDU-ČSL, zastupitelka Jihomoravského kraje, starostka MČ Brno Maloměřice a Obřany či 1. náměstkyně primátora města Brna a že 2. místopředsedou byl zvolen Josef Regec, bývalý úspěšný olympionik a senátor za volební obvod Blansko.

Stranu PRO založil v roce 2022 Jindřich Rajchl, který byl předtím členem Trikolory. Strana se silně vymezuje proti vládě Petra Fialy (ODS) a v průběhu loňského roku pořádala několik protivládních demonstrací.

Michal Hašek byl dlouholetý člen ČSSD, v letech 2011 až 2013 i místopředseda strany. V letech 2008 až 2016 byl hejtmanem Jihomoravského kraje, v letech 2002 až 2014 poslancem za stranu.

Hašek se před lety ucházel o post předsedy ČSSD, ale těsně prohrál s bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Hašek byl pak místopředsedou. Z funkce odešel kvůli takzvanému lánskému puči, když se po volbách v roce 2013 někteří politici z ČSSD včetně Haška nebo Jeronýma Tejce setkali s prezidentem Milošem Zemanem a předsednictvo pak vyzvalo Sobotku k rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku. ČSSD tehdy vyhrála volby s podporou přes 20 procent, dříve mívala více hlasů. Sobotka to ale odmítl a stal se premiérem po uzavření koalice s ANO a lidovci. Hašek, Tejc i další pak z funkcí ve vedení odešli.

Od roku 2019 působil bývalý šéf Asociace krajů ČR na ministerstvu vnitra jako poradce ministra Jana Hamáčka (ČSSD), v dubnu 2021 se po odchodu Jakuba Kulhánka na ministerstvo zahraničních věcí stal Hamáčkovým náměstkem. Hašek v roce 2022 své členství v ČSSD pozastavil.

(zmk, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here