Home Domácí Centrální banka dnes o půl bodu snížila úrokové sazby

Centrální banka dnes o půl bodu snížila úrokové sazby

FOTO - archiv

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,25 % a lombardní sazby na 7,25 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady, jeden člen hlasoval pro snížení sazeb o 0,75  bodu. Uvádí se to v prohlášení bankovní rady zveřejněném po skončení jejího zasedání.

Snížení sazeb rada centrální banky zdůvodňuje svým předpokladem, že inflace v lednu klesla na hodnotu okolo tří procent. Přesto nadále spatřuje na výhledu pro příští roky proinflační rizika. Jejich naplnění by znamenalo, že by inflace oproti předchozím letům sice výrazně klesla, ale nesestoupila by až do blízkosti dvouprocentního cíle. Proto rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a k dalšímu snižování sazeb přistupovat opatrně.

»Přísná měnová politika ČNB zbrzdila růst množství peněz v ekonomice vytvářených úvěrováním soukromého sektoru. Poklesla zejména dynamika úvěrování trhu nemovitostí a následně i aktivita na nemovitostním trhu. Silný kurz koruny zároveň především v první polovině roku 2023 zlevňoval dovoz,« uvádí bankovní rada. Od podzimu 2022 do prosince loňského roku tak podle ní došlo k výraznému poklesu inflace.

Tuzemská ekonomika se na konci loňského roku podle centrálních bankéřů odrazila ode dna. »Domácí i zahraniční poptávka ale zůstávají slabé. Tlumí je přísná měnová politika, negativní sentiment a nadále vysoké ceny energií, které působí proti růstu reálných příjmů domácností. Domácí a v menší míře i zahraniční poptávku tlumí také zvýšená tvorba úspor z důvodu obezřetnosti domácností i atraktivního zhodnocování vkladů,« konstatuje bankovní rada. Ekonomika se i podle ní pohybuje pod svým potenciálem.

Do budoucna se bankéři nicméně dívají s optimismem. Čekají obnovení růstu domácí poptávky, která bude podpořena oživením reálných příjmů domácností. »Spotřeba domácností se ale bude nadále pohybovat pod úrovní pozorovanou před pandemií,« připouštějí. Také zahraniční poptávka podle nich zůstane utlumená.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here