ČNB dnes s úrokovými sazbami nehýbala, je prý ale připravena je zvýšit

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech, diskontní sazba na šesti procentech a lombardní sazba na osmi procentech. Rada o tom informovala ve svém prohlášení s tím, že pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů rady, jeden člen pak hlasoval pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Současně uvedla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Přijaté rozhodnutí se opírá o zimní (únorovou) makroekonomickou prognózu a o vyhodnocení informací získaných od jejího zpracování, píše se v prohlášení.

Úrokové sazby se nyní nacházejí na nejvyšší úrovni od roku 1999. Vysoké sazby »tlumí domácí poptávkové tlaky« a »brzdí růst korunových bankovních úvěrů pro domácnosti i firmy, což brzdí růst množství peněz v ekonomice«, konstatuje rada a dodává, že »měnové podmínky se v posledních měsících dále zpřísnily i vlivem zhodnocení koruny vůči euru«.

Podle rady se nejistota ohledně hospodářského výhledu a budoucích kroků velkých centrálních bank oproti únorovému jednání zvýšila, a to i v souvislosti se situací na finančních trzích. »Bankovní rada je stále připravena zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko vzniku mzdově-inflační spirály. Z tohoto pohledu se nemusí naplnit očekávání trhu o tom, že sazby již dosáhly svého vrcholu. Očekávání trhu ohledně načasování prvního snížení sazeb ČNB hodnotíme jako předčasná,« uvádí se v prohlášení.

Bankovní rada zároveň apelovala na »umírněný mzdový vývoj« a »zodpovědnou rozpočtovou politiku«. Cesta k nižší inflaci podle ní vede i přes snižování deficitu státního rozpočtu.

Meziroční růst cen činil v lednu 17,5 %, což prý bylo v souladu s prognózou ČNB. V únoru inflace snížila na 16,7 % (předpověď centrální banky zněla 16,5 %). V následujících měsících bude podle ČNB inflace dále klesat a ve druhé polovině roku se prý dostane na jednociferné hodnoty. Zimní makroekonomická prognóza uvádí, že by meziroční růst cen měl do blízkosti dvouprocentního cíle klesnout příští rok.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy