ČNB trvá na vysokém úročení, ubírá z optimismu stran ekonomiky a potápí korunu

Úrokové sazby se zatím nemění. Dnes o tom rozhodla bankovní rada ČNB. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na sedmi procentech, diskontní sazba na šesti procentech a lombardní sazba na osmi procentech. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů bankovní rady, uvádí se v prohlášení zveřejněném na webu ČNB. Centrální banka současně zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky a oznámila ukončení intervencí na devizovém trhu proti oslabování koruny.

Přijaté rozhodnutí o úrokových sazbách se opírá o novou makroekonomickou prognózu, uvádí ČNB. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle ní letos zvýší o 0,1 %, ještě v květnu přitom banka předpokládala růst 0,5 %. Příští rok se prý HDP vrátí k meziročnímu růstu kolem dvou procent.

Celoroční inflace by měla dosáhnout 11 %, květnová prognóza hovořila o 11,2 %. V roce 2024 pak má inflace klesnout na 2,1 %, domnívá se nyní banka. Současně ale konstatovala výrazná proinflační rizika.

Obecnými nejistotami výhledu jsou podle centrálních bankéřů »další vývoj válečného konfliktu na Ukrajině, dostupnost a ceny energií a budoucí nastavení zahraniční měnové politiky«.

ČNB současně uvedla, že již od října 2022 neintervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny. Intervenční režim oznámený v květnu 2022 dnes bankovní rada formálně ukončila a zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.

Česká měna bezprostředně po tomto oznámení oslabila k euru o 22 haléřů, tedy téměř o jedno procento. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Kurz po 15.00 totiž stoupl až na 24,20 Kč/EUR. Ještě ve středu přitom činil 23,98 Kč/EUR.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy