Do pátku vydrží chladné počasí přes den a noční mrazy, víkend přinese oteplení

Většinu pracovního týdne vydrží v Česku chladné počasí. Přes den teploty nepřekročí deset stupňů Celsia, v noci a k ránu bude dál mrznout, ve vyšších polohách sněžit. Až před víkendem se začne oteplovat, v neděli se už teploty budou pohybovat kolem 20 stupňů a začátkem příštího týdne dál porostou. Vyplývá to z aktuální týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dnes ráno klesly teploty stejně jako v předchozích dnech na řadě míst několik stupňů pod nulu. Výstraha meteorologů na mráz ve vegetačním období, které může poškodit ovocné stromy, vinnou révu a vzešlou zeleninu, platí zatím do odvolání. Nejvyšší denní teploty budou dnes od pěti do devíti stupňů Celsia. Objeví se ojedinělé přeháňky, nad 500 metrů budou sněhové.

Pršet nebo sněžit může i v dalších dnech, teploty přes den zůstanou do deseti stupňů a s výjimkou středy bude k ránu mrznout.

Změna se očekává v pátek. I když v noci mohou ještě teploty klesat pod bod mrazu a na horách může sněžit, přes den už se oteplí na 12 až 16 stupňů. Přes víkend má být polojasno až skoro jasno, přeháňky se vyskytnou jen ojediněle. V sobotu budou odpolední maxima kolem 18 stupňů, v neděli se přiblíží 20 stupňům Celsia a pozvolna porostou i noční teploty.

Na Šumavě dnes ráno klesly teploty k minus deseti stupňům Celsia. Mráz zasáhl území celého Jihočeského kraje, některé stanice zaznamenaly překonání minimálních rekordních hodnot pro 22. Duben, řekl František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Nejnižší hodnotu naměřili u Kvildy, kde bylo minus 10,6 stupně Celsia.

»Také minus 10,6 stupně Celsia bylo na Horské Kvildě,« dodal Vavruška. Rekordy překonala Černá v Pošumaví na Českokrumlovsku, kde dnes bylo minus 6,6 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2005 měl hodnotu minus 6,4 stupně. Ve Strakonicích klesla teplota na minus 4,1 stupně Celsia, což znamenalo překonání rekordu z roku 1991 o 0,2 stupně.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy