Epidemie covidu zpomalila za týden o třetinu, klesá i zájem o testy

Epidemie koronaviru v Česku zpomalila v uplynulém týdnu zhruba o třetinu. Přibylo 4379 potvrzených případů nákazy, o týden dříve jich bylo téměř 6900. Rozdíl je mírně ovlivněn tím, že minulý pátek byl sváteční den, kdy bývá testů méně. V mezitýdenním srovnání ale počty nově nakažených klesaly každý den, ve středu a ve čtvrtek se dostaly pod tisíc případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie covidu zpomaluje už měsíc. Spolu s tím klesá i zájem o testy. V posledních sedmi dnech jich laboratoře provedly 33 259, o týden dříve jich bylo téměř 42 000. Snižuje se i jejich pozitivita. U diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, klesl sedmidenní průměr pozitivity z 19 procent pod 16,5 procenta. V případě epidemiologických testů pro lidi, kteří byli například v kontaktu s nakaženým, se průměr snížil o více než procentní bod na zhruba osm procent. U preventivních testů klesla pozitivita mírně na 3,6 procenta.

V nemocnicích je s nákazou 693 lidí. Před týdnem jich bylo více než 900. Nižší než 700 byl počet hospitalizovaných naposledy 10. září. Je ale možné, že údaje z posledních dní při dalších aktualizacích ještě vzrostou. V těžkém stavu je 36 pacientů, v mezitýdenním srovnání o tři méně.

S covidem dosud v Česku zemřelo 41 635 lidí. Počty obětí v poslední době také klesají. V uplynulém týdnu eviduje ministerstvo 53 zemřelých. O týden dříve jich bylo 83. Podobně jako v případě hospitalizací se ale obvykle údaje z posledních dní při dalších aktualizacích ještě zvyšují. »Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,« uvádí ministerstvo.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno téměř 4,2 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř 358 000.

Zájem o očkování klesá. Počet očkovaných byl v mezitýdenním srovnání nižší v každém z posledních sedmi dní s výjimkou neděle, kdy si ovšem pro vakcínu chodí jen minimum lidí. Ve čtvrtek aplikovali zdravotníci 12 050 dávek, o 2600 méně než před týdnem. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.

V Česku je proti koronaviru plně očkováno skoro 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou více než 603 000 lidí.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy