Na dnešním setkání, které k 104. výročí vzniku Československé republiky v prostorách Míčovny v areálu Pražského hradu organizoval Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), prohlásil bývalý prezident českého státu Václav Klaus, že se nacházíme v nejhorším okamžiku od polistopadové revoluce a vláda nepřináší řešení. Vládní pětikoalici označil za »novou verzi bývalých národních front« a vyzval k ukončení války na Ukrajině a k okamžité cestě ke změně a k nápravě.
»Lidé by si měli přát co nejrychlejší ukončení války na Ukrajině i kvůli tomu, aby nebyla používaná jako výmluva. Ve špičkách české i mezinárodní politiky ale odvážní lidé, kteří by byli schopni válku ukončit nebo k tomu přispět, chybí,« řekl Klaus.
»Válka na Ukrajině se nesmí stát výmluvou, za kterou se mohou schovávat ti, kteří nesou zodpovědnost a používají válku jako obhajobu svého selhání a své neschopnosti. Ve špičkách naší i mezinárodní politiky bohužel chybí odvážní a zodpovědní lidé, kteří by byli schopni tuto ničivou a destruktivní válku ukončit, nebo aspoň přispět k jejímu zastavení,« sdělil Klaus.
Válečný konflikt na Ukrajině podle bývalé hlavy státu zesílil společenské tendence, jako jsou »agresivní genderismus«, role emisí ve vývoji klimatu a obhajoba masové migrace. V evropské společnosti je tak nyní podle Klause povolený jen jeden »správný« názor, který tyto tendence hájí. Vytkl, že jiné názory jsou omezovány cenzurou a dějiny jsou vykládány tak, aby do tohoto světonázoru zapadly.
Kritice bývalý prezident podrobil rovněž domácí politiku. Vznik koalic politických stran označil za »popření politického stranictví«. V koalicích nelze podle Klause zemi racionálně vládnout, což vede k »deziluzi občanů z politiky«.
To, že lidem nyní Západ vnucuje jednu interpretaci světu, zdůraznil ve svém projevu na akci v areálu Hradu také poslanec Evropského parlamentu Ivan David. Evropské státy podle něj kvůli politice Bruselu začínají zaostávat za asijskými mocnostmi. »Nepotřebujeme plánování každého šroubku, ale potřebujeme kvalifikované analýzy a z nich vycházející rozvojové projekty. Místo toho se prý musíme podrobovat sice chimérickým, ale o to ambicióznějším megaprojektům jako je Green deal se všemi jeho bizarními částmi, jako ‚připraveni na 55‘, ‚elektromobilita‘, ‚z pole na vidličku‘ a další. Subjektivismus pachatelů ignoruje fyzikální zákony a reálnou proveditelnost, neláme si hlavu s důsledky pro hospodářství a sociálními dopady. S bohorovným klidem konstatuje růst bídy, pro kterou si vymýšlí originální kategorie, jako je ‚energetická chudoba‘, ‚dopravní chudoba‘, nebo dokonce ‚menstruační chudoba‘. Připomínám další hrůzy, jako je trvalá podpora imigrace s představou jakéhosi multikulturalismu, nebo přepjatý feminismus, adorace menšin, a tak dále…« řekl David.
Europoslanec rovněž označil Evropskou unii za zdroj problémů a vyjádřil pochybnost, zda unijní chyby nejsou součástí záměru národní stát zničit. Doporučil, aby si proto lidé vybrali jiné uspořádání a jinou politickou reprezentaci.
Důležitost vzniku národního státu související s národním sebeurčením na slavnosti ČSBS připomněla rovněž europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. V současné Evropě nyní podle političky chybí diskuse. Místo debat se jiné názory zakazují a lidé se nálepkují. »Paradoxně se toho dopouštějí zvláště ti, kteří se prohlašují za jediné správné demokraty,« řekla.
Ústavní právník, předseda nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových profesor Václav Pavlíček a poslanec Jiří Kobza (SPD) připomenuli historii vzniku samostatného Československa. »Moderní československý stát se tedy zrodil – a svou další existenci musel od počátku hájit – v tvrdých bojích. Nešlo tedy rozhodně o žádný dar z nebes nebo od Američanů, o žádnou samozřejmou selanku. Zrod a přežití našeho samostatného státu bylo vykoupeno krví našich předků – a naší povinností je tento stát, suverénní a svobodný, uchovat a předat dalším generacím,« uzavřel Kobza.
Krátce vystoupil i tajemník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer.
»Řečníci přede mnou uvedli některé významné historické momenty z našich dějin. Nicméně se dnes zdá, že se z těchto historických peripetií našeho národa mnozí politici nechtějí poučit. Na počátku 21. století se na politické scéně Evropy objevily s novou silou politické formace těch, kdo vyvolaly Druhou světovou válku. V některých zemích jsou dokonce nejen trpěny, ale i všestranně podporovány. Adorace nacistických a fašistických vojenských jednotek, které za Druhé světové války páchaly zločiny proti lidskosti v mediích je častým jevem. Historická i politická agenda o holocaustu a antisemitismu se stává čistě formálním jevem. Současně s tím, dochází i k revizi dějin dvacátého století,« uvedl předseda ČSBS Jaroslav Vodička.
Je podle něj bohužel faktem snaha některých byrokratů o izolování odbojářských, protinacistických a protifašistických organizací od společnosti. »Dokonce se objevily opět síly, které vidí ve válce prostředek k řešení ekonomických a geopolitických problémů. Proto je nutné a poučné se vracet ke zdrojům a kořenům demokracie naší republiky. Česká republika je právní a kulturní pokračovatelkou Československa. A měla by být následně i pokračovatelkou našich demokratických tradic. Proto naše slavnostní shromáždění nebylo jen o vzpomínkách, co se událo, ale i o tom jaké poučení si vezmeme z našich dějin pro dnešek a zítřek. Je třeba opět bojovat všemi silami za mír!« uzavřel část vyhrazenou projevům Vodička.
Poté Vodička předal Řád ČSBS Václavu Klausovi a Václavu Pavlíčkovi a následoval kulturní program, v němž českou operní pěvkyni sólistku Michaelu Katrákovou na klavír doprovodil Jiří Knotte.
(zmk)
FOTO – Ioannis Sideropulos, iportal24.cz/Zbyšek Kupský