Jurečka slibuje zveřejnění seznamu náročných profesí

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS naznačil další postup u předčasných odchodů do důchodu. Podle něj by se mělo v příštím týdnu uzavřít meziresortní připomínkové řízení a návrh by měl zamířit na vládu.

Ministr připustil, že pracovníci v tzv. čtvrté kategorii by mohli odejít dříve do penze. Jedná se o speciální druh prací, kde i přes používání ochranných pomůcek hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví.

Z třetí kategorie by mohli lidé odejít do penze až o pět let dříve. »Například těžká fyzická práce, kdy člověk zvedá těžká břemena a jednoznačně se to projeví na jeho pohybovém aparátu. Dalším příkladem může být práce v extrémních teplotách. Ať už to jsou vysoké, či nízké teploty,« přiblížil Jurečka.

Jedním dechem však dodal, že nelze říct, že by do této skupiny patřili automaticky např. všichni svářeči. »Dneska není úplně svářeč jako svářeč. Záleží na tom, na jakém provozu pracujete a s jakými technologiemi,« vysvětloval Jurečka.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) vyrazil do protiútoku. »Tady se otevírá Pandořina skříňka. Já opravdu tady panu ministrovi nerozumím už od prvního okamžiku, kdy tu tzv. důchodovou reformu připravuje. Mě samozřejmě zajímá ten výčet dotčených profesí. Bude tam spousta neuralgických bodů u zdravotnických profesí, u zdravotních sester a u lidí, kteří pracují na tři směny. Doufám, že se o tom budeme moct ještě bavit, že to prostě není jen něco, co koalice protlačí svou sto osmičkou,« vyjádřil naději Juchelka.

Jurečka tady zmínil i lakýrníky. »Totéž platí kupříkladu u lakýrníků, které lze dnes bezpečnostními pomůckami chránit podstatně lépe než třeba před třiceti lety. Proto my to nemůžeme dát celým skupinám paušálně, jak říká tady poslanec Juchelka,« ohradil se Jurečka.  

Juchelka konstatoval, že by bylo lepší u některých profesí postupovat plošně. A na Jurečku se znovu zlobil, že dělá PR tiskové konference, ale detaily různých kroků vlády že nevysvětluje.

»My jsme vám, stejně jako tomu SPD, poslali celý ten návrh, který odešel do připomínkového řízení. A od vás, na rozdíl od kolegů z SPD, nepřišel jeden jediný konkrétní návrh. Za ty dva roky nepřišel od ANO jediný návrh, jak důchodový systém řešit lépe. Když nějaký návrh přinesete, budu o něm s vámi jednat. Ale chci zdůraznit, že tady nesnižujeme důchody. Všem lidem tady důchody porostou. S jedinou výjimkou. Snižovat se budou u několika stovek komunistických prominentů. U nikoho jiného,« prohlásil Jurečka s tím, že stát vždy bude zvyšovat důchody o inflaci.

A tady se Juchelka znovu rozzlobil. »Vy jste stál před Ústavním soudem ČR a říkal jste tam, že jste nebyl schopen odhadnout, jaká bude inflace za dva měsíce. A teď tady říkáte, že víte, jaká bude situace za 25 let,« kroutil hlavou Juchelka. Jurečka podle něj do systému vnáší nesystémové prvky, které z Juchelkova pohledu důchodovému systému občas neprospívají.

Jurečka připomněl, že za 30 let se v ČR narodilo o 900 000 dětí méně a mladí lidé nastupují později do práce. A celkově společnost stárne. Kvůli těmto třem bodům musí vláda pětikoalice jednat. Musí jednat tak, aby podpořila rodiče, kteří mají tu odvahu mít děti, případně více dětí.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy