Komunisté protestují proti přejmenování Koněvovy ulice

Krajský výbor KSČM Praha rozhodně nesouhlasí s přejmenováním Koněvovy ulice na pražském Žižkově, které bylo včera odsouhlaseno Radou hlavního města Prahy. Komunisté to uvedli v tiskové zprávě, kterou má iportaL24.cz k dispozici.

Koněvova ulice na Praze 3 se bude od 1. října jmenovat Hartigova podle prvního starosty obce Žižkov. Na návrh Prahy 3 to včera schválili radní hlavního města. Přejmenování se podle informací městské části bude týkat asi 5000 lidí, kteří si budou muset ve lhůtě šesti měsíců od změny názvu bezplatně vyměnit občanské průkazy. Radnice k tomu spustí informační kampaň a webové stránky.

Koněvova ulice leží celá na Žižkově a je dlouhá asi 3,4 kilometru. Zastupitelé Prahy 3 schválili žádost o její přejmenování na Hartigovu zhruba před rokem. Komunisté proti tomu protestovali už tehdy, nyní vydali další stanovisko. »Jedná se o další skandální demonstraci snahy o antikomunistické přepisování historie spjaté s bojem proti fašismu a osvobozením naší země od hitlerovské okupace. Nejdelší žižkovská ulice nese název Koněvova již od roku 1946. Tímto názvem tehdy Pražané ocenili roli maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva coby velitele vojsk Rudé armády, která nejen do naší metropole přinesla o rok dříve svobodu,« uvádí se ve stanovisku pražských komunistů.

Ke schválení přejmenování Koněvovy ulice podle nich došlo navzdory jasnému nesouhlasu jejích obyvatel. Ti se proti přejmenování své ulice vyslovili mimo jiné na jednání Zastupitelstva Městské části Praha 3 či skrze petici, které se dostalo podpory i od dalších obyvatel Žižkova a Prahy. V oficiální anketě, kterou mezi obyvateli Koněvovy ulice zorganizovala Městská část Praha 3, se celých 71 % hlasujících postavilo proti přejmenování. »Vedle politických a historických důvodů jsou příčinou tohoto nesouhlasu občanů i ohromné komplikace pro sedm a půl tisíce obyvatel a firem ze tři a půl kilometrů dlouhé ulice, které jsou s jejím přejmenováním spojeny. Pro občany se nejedná zdaleka jen o povinnost výměny občanských průkazů, ale třeba i o nutnost nahlásit změnu bydliště zaměstnavateli, zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, živnostenskému úřadu, úřadu práce, bankám, úvěrovým společnostem, lékařům, telefonním operátorům a mnoha dalším,« uvádějí komunisté s dodatkem, že »nehorázné rozhodnutí současného vedení hlavního města Prahy« o přejmenování Koněvovy ulice KV KSČM Praha jednoznačně odmítá.

(pk)

FOTO – kscm.cz

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Smutné je jednak to, že jste si tyto darebáky sami zvolili, ale také to, že se jako první ozvala KSČM. Proč jste se IHNED důrazně neozvali vy, občané, kterých se to přímo týká?
    Počítejte s tím, že tato neobolševická pakáž vám ještě nadělá další probémy.
    Já na vašem místě bych se na jakékoli změny dokladů vy….. a hnal bych je bičem!

  2. Nacismus v Praze, vymazávají se z historie jména sovětských hrdinů a jsou nahrazena jmény pana domácího, který vlastnil na Žižkově činžovní domy a sdíral nájemníky.

  3. Vypráskejte toho zmetka Hřiba i s piráty a bude pokoj. Jo, vážení, bohužel, vy jste si tu sebranku zvolili….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy