Letošní únor byl nejteplejší od roku 1961

Letošní únor byl nejteplejším únorem na území ČR od roku 1961. Byl dokonce teplejší než většina březnů. Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně a byla o 6,1 stupně vyšší než normál let 1991 až 2020. V tiskové zprávě o hodnocení uplynulého měsíce to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

»Únor 2024 byl výrazně teplejší (o 2,0 °C) než doposud nejteplejší únor zaznamenaný v letech 1966 a 2020. Takto vysoká kladná odchylka od normálu nebyla dosud zaznamenána pro žádný měsíc v období od roku 1961,« uvedl ČHMÚ. V deseti únorových dnech, převážně v první polovině měsíce, byla odchylka průměrné teploty od normálu vyšší než sedm stupňů Celsia. »Letošní únor tak byl dokonce teplejší než většina březnů, dle průměrné teploty by se zařadil jako pátý nejteplejší březen,« píše ČHMÚ.

Únor byl bohatý na srážky, v průměru jich na území Česka spadlo víc než 150 procent normálu.

Vlivem mimořádně teplého počasí se letos výrazně dříve probudila vegetace a takzvané fenologické předjaří začalo s pětitýdenním předstihem. Dříve, a to v první dekádě února, tak začala pylová sezona. Nejprve rozkvetly lísky, nyní kvetou už i olše, topoly, tisy a vrby. Z jarních bylin mohou lidé pozorovat květy sněženek, bledulí, dále krokusy a podléšky a objevují se i první listy blatouchů a sasanek.

ČHMÚ uvádí, že i celá zima byla velmi teplá a na srážky bohatá. Průměrná teplota vzduchu dosáhla 2,4 stupně a byla druhá nejteplejší po zimě na přelomu let 2006 a 2007. Podrobné hodnocení zimy chtějí meteorologové zveřejnit v následujících dnech.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy