Máme jeden z nejstarších vozových parků v Evropě

Průměrné stáří osobních aut na tuzemských silnicích stále roste, za poslední tři roky se zvýšilo o rok na 15,93 let. Česká republika tak má podle Svazu dovozců automobilů jeden z nejstarších vozových parků v Evropě.

Počet automobilů přitom u nás v uplynulém roce vzrostl o 132 292 na 6,425 milionu, uvedl ve své zprávě svaz.

Za růstem průměrného věku v registru vozidel stojí podle něj dovozy přestárlých ojetin, klesající trh nových vozů i stabilně nízký počet vyřazovaných starých aut. »Do roku 2019 se stáří vozového parku zvyšovalo poloviční rychlostí než v posledních letech. Roční přírůstky se v posledních letech mírně snižují, počet vyřazovaných zůstává na přibližně stejné úrovni,« upřesnil tajemník svazu Josef Pokorný.

Průměrné stáří vozového parku v celé Evropské unii je podle poslední statistiky evropského sdružení ACEA 11,8 roku. V Německu je to 9,8 roku, ve Francii 10,3 roku, v Itálii 11,8 roku a na Slovensku 14,3 roku, stejně jako v Polsku. Stáří vozidel má přirozeně vliv i na nehodovost a v neposlední řadě také na čistotu ovzduší.

Nejstarší kategorií vozidel v Česku jsou stále motocykly s průměrem 34,2 roku. Jejich počet v registru vozidel loni stoupl zhruba o 38 500 na 1,288 milionu. Následují traktory s průměrem 32,6 roku.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy