Home Domácí Měsíc od střelby na FF UK. Minipřednášky, výměna knih i hudba

Měsíc od střelby na FF UK. Minipřednášky, výměna knih i hudba

FOTO - Xinhua/Deng Yaomin

Měsíc po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se dnes od 11.30 do 16.00 pro studenty a vyučující otevřelo přízemí hlavní budovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy, kde student školy loni 21. prosince zastřelil 14 lidí a pak sám sebe. Součástí akce nazvané Pootevření fakulty byly minipřednášky, výměna knih či hudební vystoupení. Cílem akce bylo pomoci studentům a zaměstnancům fakulty vrátit se po tragédii k akademickému životu a společně se vyrovnat s tím, co se před Vánocemi v budově stalo.

»Uvědomujeme si, že otevíráme dnes jenom na část dne, jenom část vyvýšeného přízemí, ale je to pro nás obrovský krok k uzdravování,« uvedla děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková poděkovala studentům, kteří se podíleli na organizaci nejen dnešní akce, vedení fakulty za otevřenost a vstřícnost a ostatním vysokým školám i veřejnosti za podporu.

Proděkanka fakulty Michaela Slussareff po skončení akce ČTK řekla, že dnešní den splnil očekávání a vzbudil mezi studenty zájem. »Pro spoustu lidí bylo důležité překročit práh té budovy,« uvedla. Na akci se podle mluvčí mluvčí fakulty Iny Palacké on-ine formulářem zaregistrovalo asi 300 studentů. »Účast však odhadujeme větší, protože registrace byla dobrovolná,« řekla.

Výuka v letním semestru má i v hlavní budově FF UK kromě čtvrtého patra, které je nejvíce poničené, začít 19. února. Výuka ze čtvrtého patra se zatím přesune do jiných budov. Při policejním zásahu na fakultě bylo zničeno bezmála 140 dveří, které jsou nefunkční a bude je třeba opravit, což si vyžádá několik milionů korun.

Část hlavní budovy fakulty byla dnes otevřená od 11.30 do 16.00, a to jen pro studenty a zaměstnance fakulty. Proděkan FF UK Martin Pehal novinářům řekl, že všechny dnešní akce jsou zaměřeny na pietní připomenutí událostí z 21. prosince, které si vyžádaly 14 obětí z řad studentů a pedagogů a 25 zraněných. Částečné otevření fakulty podle něj vycházelo z doporučení psychologů, podle nichž návrat na místo střelby je důležitou součástí uzdravování.

Připravený byl program pro veřejnost na náměstí Jana Palacha a ve foyer sousední Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Tam se zájemci mohli zapojit do zpracování vosku z několika tisíc svíček, které lidé zanechali na pietních místech u sídla fakulty i před Karolinem. U ohniště na náměstí, kde hodinu před polednem začala pietní připomínka, se lidé mohli zapojit do společné tvorby dočasné pietní voskové skulptury nazvané Společná krajina pod vedením studentů z UMPRUM. Na náměstí také vznikly provizorní mobilní místnosti s informacemi čí psychologickou pomocí.

Fakulta po tragické střelbě zrušila výuku do konce zimního semestru a v lednu se na pomoc lidem ze školy i na pomoc veřejnosti vyrovnat se s tragickou událostí začaly konat různé akce v rámci Měsíce pro fakultu. Součástí měsíční iniciativy je i udržování pietního ohně na náměstí, který má hořet celý leden. Měsíční iniciativu ukončí 30. ledna koncert ve Dvořákově síni Rudolfina.

(pk, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here