Home Názory SPORTOVNÍ VÍKEND PETRA KOJZARA: Vyhoďte pekaře za to, že peče nejlepší housky...

SPORTOVNÍ VÍKEND PETRA KOJZARA: Vyhoďte pekaře za to, že peče nejlepší housky ve městě

O šokujícím vyhazovu Václava Varadi z hokejových Pardubic se toho napsalo a namluvilo již spousta. Já si s ohledem na víkendové zápasy pardubického Dynama dovolím jen malý postřeh a možná i shrnutí.

Nevidím do vnitřní situace v klubu a A-týmu Dynama. Nevím, jestli uznávaný kouč urážel hráče a kolegy, jak tvrdí šéf Petr Dědek, nebo jestli se choval profesionálně, jak se ohradil sám Varaďa. Netuším detailně, co vyplývalo z jeho pracovní smlouvy a jak byla realizována, hlavně co se týká propojení jednotlivých segmentů. Co však vidím, je, že Pardubice se zbavily kouče v momentě, kdy míří za vítězstvím v základní části, mají nejlepší statistiky vstřelených i obdržených branek a hrají objektivně nejhezčí hokej.

Je to, jako kdyby majitel pekárny vyhodil pekaře za to, že jeho housky lidem chutnají více než ty z konkurenčních pecí. Jsou-li jeho housky opravdu nejchutnější – což dokazuje i řeč čísel – je jedno, jakými technikami k jejich neodolatelné křupavosti a propečenosti dospěl. A že pardubický hokejový perník lidem chutnal, dokázal i středeční výjezd fanoušků Dynama do O2 areny, kdy jich několik tisícovek vytvořilo hostujícímu týmu téměř domácí prostředí…

Zatímco tuzemské hokejové fandy je třeba pochválit (a to i ty fotbalové – však si vezměte 11 tisíc diváků, kteří v sobotním mrazu dorazili na pražskou Letnou na pouhý přátelák s FC Kodaň), v zahraničí to pořádně vře. Při sobotním utkání italské Serie A fanoušci Udine rasisticky uráželi brankáře Mikeho Maignana. Gólman AC Milán se stal terčem rasistických nadávek v prvním poločase. Nejprve na to upozornil spoluhráče i rozhodčího a poté na protest odešel do kabin. Utkání, které AC Milán vyhrál 3:2, bylo kvůli tomu asi na pět minut přerušeno.

K podobnému incidentu došlo v sobotu také ve druhé anglické lize, kde příznivci Sheffieldu uráželi záložníka Kaseyho Palmera z Coventry. »Co se stalo v Udine a Sheffieldu je nechutné a nepřijatelné,« prohlásil předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino. Podobné prohřešky chce v budoucnu trestat kontumací a obviněními z trestného činu.

Asi se shodneme na tom, že rasismus nepatří ani na stadiony, ani nikam jinam v našem běžném životě. Nicméně se v rámci korektnosti dnešní doby a toho, že je člověk označen za rasistu málem i tehdy, když se k černochovi v metru otočí zády, bojím, jak by se ke kontumacím přistupovalo. Hlavně v Evropě, kde UEFA měří… inu, tak jak měří. Vzpomeňme si například na duel pražské Slavie v Glasgowě v utkání Evropské ligy na jaře 2021. Finský záložník tmavé pleti Glen Kamara už v útrobách Ibrox Parku udeřil Ondřeje Kúdelu pěstí do obličeje. Slavia podala trestní oznámení kvůli napadení svého hráče, jenže ten se nakonec sám stal obětí disciplinárního trestu. Desetizápasová stopka za údajný rasismus ho připravila o účast na mistrovství Evropy, kde Češi dokráčeli až do čtvrtfinále. Celá situace byla o to kontroverznější, že šlo o pouhé tvrzení proti tvrzení. Kúdela měl Kamaru v 87. minutě počastovat rasistickou urážkou. Tu nikdo neprokázal, jediné, co hrálo proti slávistickému stoperovi, bylo to, že měl v inkriminovaný moment zakrytá ústa. Sám Kamara přitom za napadení vyfasoval jen třízápasový trest.

A když se na podzim kontroverzní Fin se svým týmem představil pro změnu proti Spartě, pískal a bučel letenský stadion na jeho adresu jako jeden muž. Nebyli to ale muži, nýbrž české děti, které v rámci výjimky od UEFA zaplnily epet ARENU. Také se tehdy dočkaly z mnoha stran obviňování z rasismu, ovšem ony nespílaly Kamarovi kvůli barvě pleti, ale kvůli jeho předešlému jednání a vystupování. Proč o tom píšu? Aby pak v souvislosti s Infantinovým dnešním vyjádřením nebyl podobný zápas nakonec kontumován, přestože o rasismus vůbec nepůjde. UEFA si umí tyhle věci vykládat po svém, málo platné. Viz kauza Kúdela…

A abychom končili veskrze pozitivně, patří finální víkendový dík ženám. I v životě platí, že jsou to lepší protějšky nás mužů. Výsledkově to pak předvedly v sobotu a v neděli Ester Ledecká, jež vyhrála po návratu do Světového poháru snowboardistek dva závody v paralelním slalomu v bulharském Pamporovu, a tenistky Barbora Krejčíková a Linda Nosková. První jmenovaná je již ve čtvrtfinále grandslamového Australian Open, druhá o něj teprve zabojuje, zato si však hýčká sobotní skalp světové jedničky Igy Šwiatekové. Bravo!

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here