Na devíti místech ČR padly teplotní rekordy, v Plzni-Bolevci bylo 34 stupňů

Teplotní rekordy pro dnešní den zaznamenalo devět ze zhruba 160 dlouhodobě měřicích stanic v Česku. Maxima pro 8. červenec padala hlavně na západě a severozápadě země. Nejvíce naměřili v Plzni-Bolevci, kde bylo odpoledne rovných 34 stupňů Celsia.

ČTK to sdělil Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové před tropickými teplotami varovali, stejně jako před rizikem požárů. Hasiči jich dnes zaznamenali už více než 140. V neděli by mělo být ještě tepleji.

Nové rekordy pro dnešní den mají i další stanice v Plzeňském kraji. Například ve Staňkově bylo 31,8 stupně Celsia, stanice Zbiroh-Švabín zaznamenala 31,3 stupně. Druhá nejvyšší teplota v zemi pak dnes byla v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 33,5 stupně. Nové maximum pro 8. červenec to ale na této stanici není.

V neděli budou v nižších polohách části středních a severních Čech a na Plzeňsku odpolední teploty většinou mezi 33 až 36 stupni. Platí tam výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Na ostatním území Česka s výjimkou Moravskoslezského kraje a Jesenicka bude v neděli platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Odpolední teploty budou v těchto místech většinou dosahovat 30 až 34 stupňů Celsia.

Kvůli teplému a suchému počasí platí v celém Česku i varování před vznikem požárů. Hasiči jich dnes evidují zatím přes 140. Ve více než polovině případů hořela pole, louky, stohy nebo posekaná strniště. »Svědčí to o tom, že v okolním prostředí panuje velké sucho. Buďte maximálně opatrní a vyvarujte se použití otevřeného ohně v přírodním prostředí,« uvedl na Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy